Erişilebilirlik

'Türkiye'de Amerikan Aleyhtarlığı Yok'


Türkiye’de Amerikan düşmanlığı olup olmadığı konusunda yapılan anketlere bir yenisi daha eklendi. Ancak bu sefer daha önceki araştırmaların aksine, Türk kamuoyunda bir Amerikan aleyhtarlığı olmadığı sonucu ortaya çıktı. ARI hareketinin yaptırdığı ankete göre, Türkiye’de Amerikan karşıtı olarak sayılabilecek insanların oranı yanlızca yüzde 16.

Infakto Araştırma şirketince yürütülen “Türk kamuoyunun Amerika’ya ve Amerikalılara bakışı” adlı araştırma sonuçları, Türkiye’de Amerikan karşıtlığı olduğu kanısını çürütüyor. 10-19 Haziran 2005 tarihleri arasında Türkiye’de 15 ilin kentsel ve kırsal yerleşim birimlerinde yapılan araştırmaya 18 yaş üzeri 1244 kişi katılmış.

Infakto şirketinin kurucu ortaklarından Dr. Emre Erdoğan araştırmadan çıkan sonuçları değerlendirirken, en hassas konulardan birinin Irak savaşı olduğunu söylüyor. Emre Erdoğan'a göre, 1 Mart tezkeresinin rededilmesi iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyen unsurların başında geliyor.

Türk kamuoyunun Amerika hakkında bilgilenme kanallarının sınırlı olduğuna dikkat çeken Emre Erdoğan, Türk halkının yüzde 90’nın televizyon aracılığıyla Amerika konusunda fikir sahibi olduğunu belirtiyor.

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye-Amerika ilişkilerini olumlu etkileyen gelişmelerin başında Abdullah Öcalan’ın yakalanması ve Amerika’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine verdiği destek yatıyor.

Türkiye’de son zamanlarda hükümetten de kamuoyunda bir Amerikan karşıtlığı olmadığı yönünde açıklamalar geliyor. Son olarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AKP’nin yayın organı olan Türkiye Bülteni'ne verdiği demeçte, Türkiye’de Amerikan düşmanlığı olduğuna inanmadığını söyledi. Gül, Türkiye’de Amerikan politikalarına karşı fikirleri bulunanlar olduğunu ancak bu tür görüşlerin dünyanın her yerinde bulunabileceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG