Erişilebilirlik

Bush G8 Zirvesi İçin İskoçya'da


Başkan Bush, Sekizler Grubu zirvesine katılmak üzere Danimarka’dan İskoçya’ya geçti.

Edinburg kentinde üç gün sürecek zirvede Afrika’ya yardım ve küresel ısınma konularına ağırlık verilmesi bekleniyor.

Başkan Bush, daha önce Danimarka’da yaptığı açıklamada sera gazlarının azaltılmasını öngören Kyoto Protokolü’ne karşı olduğunu belirtti.

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Ramussen’le görüşen Bush, petrol yerine alternatif enerji kaynakları kullanan araçların üretilmesine ağırlık verilmesi gerektiğini savunarak bazı gelişmiş ülkelerin protokolde yer almamasını eleştirdi.

Amerikalı ve Danimarkalı yetkililer görüşmede ayrıca Ortadoğu, Avrupa Birliği’nin geleceği, terörle mücadele ve Afrika’ya yapılacak yardımın önemi gibi konuları ele aldı.

Küresel Isınma Konusunda Uzlaşma Beklenmiyor

Başkan Bush, 1997 yılında Japonya’nın Kyoto kentinde kabul edilen ve Kyoto Protokolü olarak bilinen belgeye karşı çıkıyor. Uluslararası anlaşma, atmosfere karbon dioksit ve diğer sera gazları salınmasına kısıtlama getiriyordu. Bush, fosil yakıt kullanımı, ormansızlaşma ve diğer insan etkinliklerinin küresel ısınmaya sebep olduğunu kabul ediyor ancak Kyoto anlaşmasının bu sorunun çözümüne faydası olmayacağını savunuyor.

Başkan Danimarka’da yaptığı konuşmada Kyoto protokolünün ne dünyaya ne de Amerika’ya faydası olduğunu ileri sürdü ve bunun başlıca nedenin, gelişmekte olan bazı büyük ülkelerin anlaşma dışında tutulmasına bağladı. Kyoto protokolündeki hükümlerin uygulamaya geçirilmesinin Amerikan ekonomisine ağır zarar vereceğini savunan Bush, atmosfere sera gazı salınımının kısıtlamayla değil yeni teknoloji geliştirilerek kontrol altına alınabileceğine inanıyor. Bunun için de örneğin, hidrojenle çalışacak araçlar geliştirilmesini öneriyor.

Afrika'ya Yardım Reformlara Bağlanmalı

Başkan Afrika’ya yardım konusunda ise diğer ülkelerden çok farklı düşünmüyor. Başkan, İngiltere’nin Afrika ülkelerine yapılan yardımın iki misli artırılması önerisine karşı çıkmasa da bunun bazı koşullara bağlanmasında ısrar ediyor.

Yardım alacak ülkelerde siyasi ve ekonomik reformlar yapılmasını şart koşan Bush, “Yardımı hükümetlere değil halka yapmak istiyoruz. Yardım yapacağız. Dış borçları da affedeceğiz. Ancak iyi hükümet olmadan bunların hiçbir yararı olmaz” dedi.

Sekizler Grubu’nun maliye bakanları geçen ay, çoğu Afrika'da bulunan en yoksul 18 ülkenin 40 milyar doları bulan borçlarının silinmesi üzerinde görüş birliğine varılmıştı.

Protestolar Sürüyor

Sekizler Gurubu zirvesinde polisle göstericiler arasında çatışma çıktı.

İskoçyalı yetkililer, en az 100 kişinin tutuklandığını, 8 polis memurunun yaralandığını açıkladı. Polislere taş atan ve yolları kesen göstericiler, bazı dükkanların camlarını kurdu.

Bu arada, binlerce göstericinin zirvenin yapıldığı bölgeye doğru yürüyüşe geçtiği bildiriliyor.

Gleneageles kasabasında yapılan zirvede 10 bin polis görev yapıyor.


XS
SM
MD
LG