Erişilebilirlik

AGİT: Arnavutluk Seçimlerine Gölge Düştü


Arnavutluk’ta dün yapılan seçimlerde oy ayırım ve sayımı devam ederken, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü AGİT’in gözlemcileri, şiddet ve usulsüzlüklerin, seçime gölge düşürecek boyutlarda olduğunu açıkladı.

Örgütün Arnavutluk’taki temsilcisi Pavel Vacek, seçimin, demokratik standartların altında kalmasından üzüntü duyduğunu belirtti.

Seçimi izleyen görevlilerden biri başkentteki bir sandıkta vurularak öldürüldü. Bazı seçmenlerin de silahlı militanlar tarafından sindirildiği bildirildi. Vacek olaylardan Sosyalist ve Demokratik partili militanların sorumlu olduğunu kaydetti.

Eski Cumhurbaşkanı Sali Barisha ve Başbakan Fatos Nano seçimi kazandıklarını iddia ediyor. Seçimler öncesinde yapılan kamuoyu yoklamaları, iktidardaki Sosyalistler’le muhalefetteki demokratların başa baş gittiğini göstermişti. Kesin sonucun bugün alınması bekleniyor.

Arnavutluk seçimi, Avrupa birliği ve NATO ile daha yakın ilişkiler kurma açısından büyük önem taşıyor. 20 siyasi partinin katıldığı seçimlerde 140 milletvekili belirlenecek. Komünizmin 15 yıl önce çöktüğü Arnavutluk’ta yapılan altı genel seçimin hepsine hile karıştırıldığı iddia edilmişti.

XS
SM
MD
LG