Erişilebilirlik

Post: 'Türkiye AB'ye Alınmalı'


Washington Post gazetesinde yayınlanan bir makalede, Avrupa Birliği’nin Türkiye ve diğer adayları birliğe katması gerektiği görüşü savunuldu.

George Washington Üniversitesi profesörlerinden James Goldgeier ile Brookings Enstitüsü uzmanlarından Ivo Daalder’in kaleme aldığı makalede, genişlemenin sona erdirilmesinin hem aday ülkeleri hem de birliği zora sokacağı belirtildi.

İki uzman, genişleme sürecinin askıya alınması halinde aday ülkelerde kaydedilen reformların gerilemeye başlayacağına dikkat çekiyor ve bunun birlik sınırlarında istikrarsız ülkelerden oluşan bir kuşak yaratacağını belirtiyor.

Genişlemeye gösterilen direnişi dar görüşlülük olarak nitelendiren yazarlar, Avrupa’nın Müslüman bir ülkenin üyeliğini reddetme lüksüne sahip olmadığını; bu tür bir adımın birlik sınırları içerisinde yaşayan tüm Müslümanların tepkisini çekeceğini yazdı.

Türkiye’nin adaylık süreci çerçevesinde ölüm cezasını kaldırdığını, ifade özgürlüğünü genişlettiğini, ekonomide teşvikleri azalttığını, ülkede yaşayan Kürtlerin sorunlarına eğildiğini ve komşu Yunanistan’a dostluk eli uzattığını belirten iki uzman, tüm bu gelişmelerin, Avrupa’nın Türkiye’nin üyelik yolunu tıkaması halinde, sekteye uğrayacağını da kaydetti.

XS
SM
MD
LG