Erişilebilirlik

30 Haziran 2005: 'Ahmedinejad'ın Açıklamaları Çelişkili Bulunuyor'


New York Times, İran’da Mahmut Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanlığına seçilmesi çerçevesinde bu ülkenin nükleer programının geleceğini mercek altına alıyor. Gazete, Ahmedinejad’ın konuyla ilgili ilk açıklamalarını çelişkili buluyor:

"İngiltere, Fransa ve Almanya, İran’la görüşmelerinde başarı sağlanamadığını kabul etmeli ve konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne havale etmelidir. Ancak, bu da bir çözüm sağlamayabilir. Çünkü Çin’in önemli bir petrol kaynağı olan İran’ı korumak amacıyla veto hakkını kullanması mümkün. Ancak İran nükleer silah geliştirmek amacıyla görüşmeleri vakit kazanmak için kullanıyorsa, diplomatik çabaları sürdürmenin de bir anlamı olmayacaktır."

Washington Post Birleşmiş Milletler’deki reform tartışmalarını masaya yatırıyor. Gazete, tartışmalarda Güvenlik Konseyi’ne dahil edilecek yeni daimi üyeler konusunun öne çıktığını belirtiyor ancak Birleşmiş Milletler’in diğer kurumlarındaki reform planlarının da en az bunun kadar önemli olduğunu vurguluyor:

"Güvenlik Konseyi’nde reformun ne kadar başarılı olacağı çok şüpheli. Yapılacak reformlar, Birleşmiş Milletler’inn kuruluş sözleşmesi de dahil olmak üzere, bir çok alanda ciddi değişiklikler yapılmasını gerektiriyor. Amerika’nın belirttiği gibi, oluşturulacak yeni Güvenlik Konseyi, 1945’lerin değil 2005’in dünyasını yansıtacak bir yapıda olmalıdır. Kendi bünyesinde reforma gitmeyen bir kurumda, Güvenlik Konseyi’ne iki veya dört yeni üye eklenmesinin fazla bir anlamı yoktur."

Başkan Bush’un Irak konusunda Salı günü yaptığı konuşmayı değerlendiren Christian Science Monitor, yönetimin savaşı haklı göstermek için öne sürdüğü farklı gerekçelerin hepsinin boş çıktığına dikkat çekiyor. Gazete, buna rağmen Amerika’nın Irak’tan çekilmesinin doğru olmayacağını savunuyor ve kamuoyunun desteğini kazanmak için Bush’un daha fazla çaba harcaması gerektiğini belirtiyor:

"Amerika’nın kendi güvenliği için veya özgürlük için savaştığını söylemek yeterli değil. Amerikalılara sabırlı olmaları çağrısında bulunmak da yetmiyor. Yapılması gereken şey, İslamiyet adına veya eski rejimi yeniden kurmak için katliamlar düzenleyenlere karşı, Amerika’nın ahlaki bir temelde birleşmesini sağlamaktır."

USA Today gazetesi de Başkan Bush’un konuşmasında gençlere, orduya katılma çağrısı yaptığını hatırlatıyor ve ordunun yeni asker bulmakta yaşadığı zorluklara dikkat çekiyor. Gazete, Bush’un bu girişimini destekliyor, ancak ordunun asker açığının kapatılması için siyasi ve askeri yöneticilere daha fazla çaba harcamaları çağrısında bulunuyor:

"Ordu, yanlış varsayımlara dayanılarak başlatılan, ancak terörle mücadelenin bir parçası haline gelen ve halkın desteklemediği bir savaşla karşı karşıya. Eğer yeni asker bulmaktaki sıkıntı sürerse, bunun tek alternatifi zorunlu askerlik olacaktır. Bush, gençleri askerliğe teşvik etmek için yaptığı bir konuşmada bu konuya bir cümle ayırmaktan daha fazlasını yapmalıydı."


XS
SM
MD
LG