Erişilebilirlik

'Karabağ Görüşmelerinde İlerleme Sağlandı'


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Karabağ konusunda Ermenistan’la görüşmelerde ilerleme sağlandığını söyledi.

Bakü’de resmi ziyarette bulunan Başbakan Erdoğan’la ortak basın toplantısı düzenleyen Aliyev, Ermenistan’la yapılan Karabağ görüşmeleriyle ilgili gelişmeleri “İyi” diye niteledi. Erdoğan da Karabağ konusunda Azerbaycan’ın yanında olduklarını yineledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da basın toplantısında, Kıbrıs konusundaki vaadleri nedeniyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e teşekkür etti. Erdoğan, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin, arzu edilen düzeyin çok altında olduğunu ve bu hacmi yılda 1 milyar Dolar'a çıkarmak istediklerini belirtti. Erdoğan, bu amaçla Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi’nin kurulacağını söyledi.

İlham Aliyev ayrıca, Kıbrıslı Türklerin tecridine son verme yönünde yardım etme sözü verdi ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle ticari ve ekonomik ilişkileri başlatacaklarını açıkladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle ilgili bu açıklaması, uzun süredir uluslararası tecrit altındaki Kıbrıslı Türkler için bir umut ışığı doğurdu. Son zamanlarda Amerikalı Kongre üyelerinin de doğrudan ziyaret ettiği Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bu uluslararası izolasyonların bir an önce sona ermesini istiyor. Ancak Azerbaycan’dan gelen açıklamaların arkasının gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Bu arada Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin tepkisi merak konusu. Washington’da bulunan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi Türkiye uzmanı Bülent Alirıza bu konuda Alparslan Esmer’in sorularını yanıtladı.

Bülent Alirıza'yla söyleşiyi yukarıdaki Real Audio bağlantısına tıklayarak dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG