Erişilebilirlik

'AB Hıristiyan Kulübü Olmadığını Kanıtlasın'


Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği’nin bir Hıristiyan kulübü olarak anılmak istemiyorsa Türkiye’yi birliğe alması gerektiği görüşünü bir kez daha dile getirdi.

Dün Abant’ta yapılan il müftüleri toplantısına katılan Erdoğan konuşmasında, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine değindi.

Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Anayasası’nda “Avrupa’nın kökü Hıristiyanlığa dayanır” ifadesine yer verilmek istendiğini hatırlattı ve belki de şu andaki sıkıntıların altında bunun yattığını söyledi. Erdoğan, Avrupa Birliği’nin Hıristiyan kulübü olmadığı iddialarının geçerliği için Türkiye’nin birliğe üye olması gerektiğini de belirtti.

Başbakan, "Türkiye'yi aranıza kattığınız takdirde tamam. Burası gerçekten bir hıristiyan kulübü değil, tam aksine medeniyetlerin bir arada buluştuğu bir adrestir, diyeceksiniz. Aksi takdirde bunu söylemeye hakkınız yoktur, bunu söyleyemezsiniz. Söyleseniz de kimse buna inanmaz'' diye konuştu.

Bütün batı dünyasının İslam’ı Türkiye’ye bakarak anlaması gerektiğini de sözlerine ekleyen Erdoğan, “ bu bizim tarihi misyonumuzdur” dedi.

Erdoğan bu görüşlerini, şu saatlerde Avrupa Birliği Komisyonu tarafından açıklanacak çerçeve belgesinden önce dile getirdi. 3 Ekim’de başlayacak müzakerelerin temelini belirleyecek çerçeve belgesinde Ankara’yı rahatsız edecek yeni şartların yer almayacağı belirtiliyor.

Başbakan Erdoğan dün partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada ise, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkanları eleştirdi. Erdoğan, “insanlığın çocuk hastalığı olan dini ya da kültürel önyargılardan kurtulamamış dostlarımıza, insanlığın büyük değerlerini hatırlatma konusunda ısrarlı olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Avrupa Birliği’nin Türkiye konusunda önyargılardan kurtulması gerektiğini belirten Erdoğan, Avrupa Birliği bütünlüğü içinde sadece kültürel ya da ekonomik nedenlerle değil demokratik nedenlerle de Türkiye’ye büyük ihtiyaç olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği’nde anayasa ve bütçe konularında yaşanan tartışmaların ardından Türkiye’nin birliğe üyeliğiyle ilgili her gün yeni mesajlar geliyor. Bazı Avrupalı liderler açıklamalarında, Türkiye’nin üyeliğinin yeniden düşünülmesini ve Avrupa Birliği’nin genişlemesinin askıya alınmasını vurguluyor.

XS
SM
MD
LG