Erişilebilirlik

Bakü'de Protesto Gösterileri Düzenlendi


Yaklaşık 1500 kişi bugün Bakü’de demokrasi yanlısı bir gösteri düzenledi. Protestocular, Kasım ayında yapılacak parlamento seçimlerinin adil olması çağrısında bulundu.

Gösteriyi düzenleyen Ulusal Demokrat Parti lideri İskender Hadimov, isteklerinin yerine getirilmediği takdirde sokak gösterilerinin süreceğini söyledi. Hamidov’un talepleri arasında, aday olmak için şart koşulan 11 bin Dolarlık kayıt ücretinin yarı yarıya düşürülmesi de bulunuyor. Muhalefet lideri Hamidov, Aliyev hükümetinin demokratik reformlar yapmaya başlamazsa, anayasal bir devrim yapacağı tehdidinde bulundu.

İlham Aliyev, 2003 yılında babası Haydar Aliyev’in ölümünden sonra yapılan seçimlerle iktidara gelmişti. Muhalefet seçimlere hile karıştırıldığını savunuyor.

Azerbaycan Askeri Harcamalarını Arttırıyor

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, askeri harcamaların arttırılacağını açıkladı. Bu karar, Rus kuvvetlerinin Gürcistan’dan Ermenistan’a kaydırılacağının açıklanması üzerine alındı. Associated Press haber ajansına göre, Aliyev, askeri harcamaları bu yıl 300 milyon dolar civarında arttıracağını söyledi. Rusya, yakın zamanda Gürcistan’daki askerlerini çekeceğini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG