Erişilebilirlik

Şaron-Abbas Zirvesinden Farklı Yorumlar


İsrail Başbakanı Ariel Şaron ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın toplantısı sonrasında yapılan açıklamaların birbiriyle çeliştiği dikkat çekti.

Başbakan Şaron, görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini dile getirdi. Şaron, dün akşam yaptığı bir konuşmada, İsrail’in Gazze’den çekilmesi konusunda taraflar arasında anlaşma sağlandığını belirtti. Şaron, geleceğe umutla baktığını söyledi, ve terörün üstesinden gelineceğini ve İsraillilerin bir gün güvenlik ve barış içinde yaşayacaklarını dile getirdi. İsrail, Gazze’den çekilmenin Filistinlilerin işbirliğiyle gerçekleşebileceğini savunuyor; ve toplantıda bu konuda anlaşma sağlandığı ileri sürüyor.

Filistin tarafı ise bu kadar iyimser değil. Devlet Başkanı Mahmud Abbas, toplantı konusunda açıklama bile yapmadı. Başbakan Ahmet Kureya ise görüşmelerin “beklentilerin gerisinde kaldığını” söylemekle yetindi. Devlet bakanı Saib Erekat, kendilerinin önem verdiği konuların görüşülmemesinden yakındı. Erekat, görüşmelerde mahkumların serbest bırakılması; Yahudi yerleşim birimleri ve İsrail’in inşa etmekte olduğu güvenlik duvarı konularının ele alınmasını beklediklerini ancak bunların gündeme gelmediğini belirtti.

Aslında görüşmelerdeki esas sorunun, güvenlik konusunda yaşandığı bildiriliyor. Son zamanlarda artan şiddet olayları, İsrail’in militanlara karşı operasyonlarına yeniden başlamasına neden oldu. Dünkü görüşmeden önce İsrail, İslami Cihad militanı oldukları iddiasıyla 50 Filistinliyi tutuklamıştı.

XS
SM
MD
LG