Erişilebilirlik

Ek Protokol Bakanlar Kurulunda


Geçtiğimiz hafta Brüksel’de yapılan Avrupa Birliği zirvesi, bugün Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda değerlendiriliyor.

Brüksel’e giden Devlet Bakanı ve başmüzakereci Ali Babacan bakanlara bütçe konusunda görüş ayrılıklıklarının yaşandığı Avrupa Birliği zirvesiyle ilgili bilgi veriyor.

Kurulda ele alınan konulardan biri de Ankara anlaşmasının ek protokolü. Türkiye’nin ek protokolü imzalaması Avrupa Birliği ile 3 Ekim’de başlayacak müzakerelerde son ön koşul olarak görülüyor. Bu ay sonuna kadar imzalanacağı belirtilen protokole geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği dışişleri bakanları onay verdi. Türkiye nin ek protokolü imzalamasıyla Gümrük Birliği anlaşmasının kapsamı, Avrupa Birliği'ne 2004 yılında katılan 10 yeni üyeyi içine alacak.

Ancak Ankara’nın ek protokolü imzalarken eşzamanlı olarak, bir deklarasyon yayınlaması ve protokolde “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak yer alan Rum yönetimini tanımadığını ilan etmesi bekleniyor.

Ankara’da iktidar ve muhalefet partileri arasında ek protokolün imzalanması konusundaki tartışmalarsa sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal protokolün imzalanmasının, Kıbrıs davasında taviz anlamına geleceğini iddia ederken, Başbakan Erdoğan Baykal’ın sözlerinin uluslararası diplomaside yeri olmadığını savundu.

Edelman Ankara'dan Ayrıldı

Bu arada, Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Eric Edelman dün Türkiye’den ayrıldı. Büyükelçi Edelman 2 yıldır sürdürdüğü Türkiye’deki görevinden geçtiğimiz Mart ayında istifa etmişti.

Amerika’nın Sesi Radyosuna açıklama yapan, Amerikan Büyükelçiliği yetkilileri yeni büyükelçinin Amerikan senatosu tarafından belirleneceğini bu nedenle göreve başlamasının sonbaharı bulabileceğini belirttiler.

Yeni büyükelçi göreve başlayıncaya kadar, Büyükelçilik Müsteşarı Nancy McEldowney, bu görevi vekaleten yürütecek. Amerika'nın yeni Ankara büyükelçisinin, eski Bakü Büyükelçisi, diplomat Ross Wilson olması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG