Erişilebilirlik

Bush'dan AB'ye Destek Mesajı


Avrupa Birliği ülkeleri, hafta sonunda yapılan zirvede ortaya çıkan derin görüş ayrılıklarıyla mücadele ederken, Başkan Bush, güçlü bir Avrupa Birliği’ne destek vereceğini bildirdi.

Avrupa Birliği, kurulduğundan beri en zor günleri yaşıyor. Cuma günü Brüksel’de yapılan Avrupa Birliği zirvesi, anlaşmazlıkla sonuçlandı. Üye ülkeler bütçe konusunda anlaşamadı. Hollanda ve Fransa’da yapılan referandumlarda kabul görmeyen Avrupa Anayasası, askıya alındı.

Avrupa Birliği liderlerini Beyaz Saray’da ağırlayan Başkan Bush, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu sorunlara değinmedi, ancak, güçlü bir Avrupa’yla Amerika’nın ortaklığına vurgu yaptı. Bush şöyle konuştu:

"Amerika, özgürlüğün, demokrasinin, güvenliğin ve refahın dünya çapında yayılmasında bir ortak olan, güçlü bir Avrupa Birliği’ne desteğini sürdürecek. Benim bu liderlere ve dostlara mesajım şu: Güçlü bir Avrupa’yla birlikte çalışarak, önemli hedef ve amaçları başarıyla yerine getirebiliriz."

Başkan, Amerika ve Avrupa Birliği’nin Irak’a uluslararası yardımı artırmak için, bu hafta Brüksel’de ortak bir konferans düzenleyeceğini hatırlattı. Bush, Irak savaşı konusundaki görüş ayrılıklarının giderildiğini ve bu konferansın, bu işbirliği yönünde ciddi bir işaret olacağını söyledi. Irak savaşına destek vermeyen Lüksemburg’un Başbakanı Jean Claude Juncker da, Bush’a destek verdi ve şunları söyledi:

"Irak konusunda bazılarımız Amerika’yla görüş ayrılığı yaşasa da, bu ülkeyle ilgili önemli bir konferansı birlikte düzenlememiz, demokrasi ve özgürlükler alanında ilerleme açısından, Amerika ve Avrupa Birliği’nin yakın işbirliği içinde olduğunu gösteriyor."

Başkan Bush’la biraraya gelen Avrupalı liderler arasında Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da vardı. Barroso, Amerika’yla genişletilmiş işbirliğinin sadece Irak değil, aynı zamanda İran, Ortadoğu barış süreci ve bir dizi diğer ekonomik konularda da yürütülmesi gerektiğine dikkat çekti. Avrupa Birliği’nin genişleme aşamasında acılı bir süreçten geçtiğini söyledi, ancak birliğin kurumsal açıdan güçlü olduğunun da altını çizen Barroso şöyle dedi:

"Genişleme sürecinde Avrupa Birliği’nde bazı sorunlar yaşanabilir. Ancak görüşler ortada. Süreç devam ediyor. Karar verme aşamasındayız. Hergün iç ve dışişlerimizle ilgili kararlar alıyoruz. Aynı zamanda Amerika’yla çok yakın ilişkilerin sürdürülmesi konusunda da kararlıyız."

Başkan Bush gelecek ay İskoçya’daki Sekizler Grubu zirvesine katılacak ve Amerika’nın Avrupa ülkeleriyle işbirliğini bir kez daha vurgulayacak.

Brüksel Irak Zirvesine Hazırlanıyor

Bu arada, Iraklı yetkililerin Çarşamba günü yapılacak konferans için Brüksel’e vardığı bildiriliyor.

Avrupa Birliği’nin düzenlediği konferansın amacı, Irak’a yapılan uluslararası yardımın arttırılmasını sağlamak.

Iraklı yetkililer konferansa katılan heyetlere, güvenlik, ekonomik kalkınma ve siyasi süreç konusunda bilgi verecek.

Konferansta, Irak’a vaat edilen milyarlarca dolarlık yardım; ve dış borcun silinmesi konularının da ele alınması bekleniyor.

Irak’ın komşularından yetkililer ve Avrupa Birliği’nin temsilcilerinin de hazır bulunacağı toplantıya çeşitli ülkelerden 80 üst düzey yetkili katılacak.

XS
SM
MD
LG