Erişilebilirlik

'Irak'ta Durum Kötüye Gidiyor'


Demokrat Parti’nin önde gelen isimlerinden Senatör Joe Biden, Bush yönetiminin açıklamalarına rağmen; Irak’taki askeri durumun iyiye değil kötüye gittiğini söyledi.

Biden bugün CBS televizyonunda yayınlanan röportajında, başkan yardımcısı Dick Cheney’in geçen ay yaptığı açıklamanın aksine, Irak’taki isyanın son çırpınışlarını göstermediğini savundu.

Irak’ın teröristler için bir eğitim merkezi haline geldiğini belirten Senatör Biden, Amerika’nın politikaları değişmedikçe, yeni Irak hükümetinin düzeni koruma konusunda fazla şansı bulunmadığını belirtti. Biden, Bush yönetiminin, Irak’ın yeniden yapılanmasına harcanan paranın dağıtılma biçimini değiştirmesi gerektiğini söyledi ve Irak güvenlik güçlerinin eğitimine diğer ülkelerin de yardımcı olması için izin verilmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyetçi Partili Senatör Chuck Hagel da benzeri görüşleri dile getirdi. U.S. News and World Report dergisine demeç veren Hağel, Beyaz Saray'ın, Irak'taki durum konusunda, "gerçeklerden tamamen habersiz olduğunu" söyledi.

Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise Fox Televizyon Haber Kanalı'nda Irak'ta önemli ilerleme kaydedildiğini söyledi. Rice örnek olarak Ebu Musab El Zarkavi'nin yardımcılarından olduğu bildirilen Ebu Talha'nın son günlerde yakalanmasını gösterdi. Rice ayrıca Irak güvenlik güçlerinin giderek daha yetenekli hale gelmesinin, Amerika liderliğindeki koalisyon güçlerinin üzerindeki yükü hafifleteceğini söyledi.

Amerikan ve Irak askerlerinin düzenlediği operasyonlara rağmen isyancılar Irak’ın farklı bölgelerinde kanlı saldırılarını sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG