Erişilebilirlik

Irak'ta Zarkavi'nin Yardımcısı Teslim Oldu


Irak’taki koalisyon güçleri, Ebu Musab el Zarkavi’nin en yakın yardımcılarından birinin yakalandığını açıkladı. Tutuklamanın Iraklı sivillerin yaptığı bir ihbar sonunda gerçekleştiği bildiriliyor.

Amerika’nın Sesi Muhabiri Patricia Nunan’ın Bağdat’tan ,bildirdiğine göre, Ebu Talha adıyla da bilinen Muhammed Halif Şakir’in kuzeydeki Musul’un sakin bir mahallesinde dün Amerikan kuvvetlerine teslim olduğu açıklandı.

Irak’taki çok uluslu gücün sözcülerinden Tuğgeneral Donald Alston, Ebu Talha’nın tutuklanması hakkında şöyle konuştu:

“Talha, Ebu Musab el Zarkavi’nin Irak’ta en güvendiği ajanlarından biri olarak biliniyor. Teslim olması, El Kaide terör örgütünün Irak’taki faaliyeti açısından büyük bir yenilgidir. Zarkavi’nin Musul’daki lideri devre dışı kalmış oluyor.”

Ürdün asıllı El Zarkavi’nin, Irak’ta El Kaide örgütü tarafından Amerikan güçlerine yapılan terörist saldırıları planlayan kişi olduğu sanılıyor. Zarkavi taraftarlarının, Amerikan ve Irak güçlerine ve son zamanda Iraklı sivillere karşı giderek artan saldırıların sorumlusu olduğu belirtiliyor.

Amerikalı Tuğgeneral Donald Alston, Ebu Musab El Zarkavi’nin, geçen ayın başlarında, terör şebekesine hitaben, Iraklı sivilleri de öldürebilecekleri yolunda bir talimat yayınladığını hatırlattı. Yetkililer, bu talimatın, halk arasında yolaçtığı tepkinin, Iraklıları, isyancıların saklandığı yerleri yetkili makamlara ihbar etme yönünde teşvik ettiğini düşünüyor.

Tuğgeneral Alston, Nisan ayındanberi, sıradan Iraklıların özel telefon numaraları aracılığıyla yaptığı ihbarların üç kat arttığını söyledi:

“Irak halkı, isyancıları ihbar ediyor. Bazı yerlerde terör hücresi mensupları artık halkın arasına karışamıyor, çünkü halk açıkça kendilerine karşı koyuyor...”

Irak’ta, Şiilerin kontrolundaki yeni hükümetin göreve başladığı 28 Nisan’dan buyana terör saldırılarında bin’den fazla Iraklı sivil öldü.

XS
SM
MD
LG