Erişilebilirlik

'Türkiye'ye Sözümüzü Tutmalıyız'


Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Birliği’nin 17 Aralık’ta Türkiye’ye verdiği sözü tutması gerektiğini söyledi. Brüksel’de başlayacak Avrupa Birliği Zirvesi öncesinde konuşan Barroso, Türkiye konusunda olumlu mesajlar verdi. Bu arada Zirvenin uzaması ihtimali nedeniyle aday ülkelere yönelik bilgilendirme toplantısı iptal edildi. Bu çerçevede Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de Brüksel’e gitmekten vazgeçti.

Avrupa Anayasası referandumlarından çıkan sonuçlar ve 2007-2013 dönemine ait bütçe konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle tarihinin en zorlu zirvelerinden birine hazırlanan Avrupa Birliği, Türkiye’ye olumlu mesajlar gönderdi.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Türkiye’ye yönelik yaklaşımda bir değişiklik öngörmediklerini söyledi ve “Verdiğimiz sözleri tutmalıyız” dedi. Uluslararası ilişkilerde verilen sözlerin tutulmasının önemine değinen Barroso, Türkiye’nin olası üyeliğine yönelik olarak verilen sözlerin tutulması gereğine dikkat çekti. Barrsoso, “Bugüne kadar alınan kararları ve verdiğimiz sözleri değiştirmeyeceğiz” dedi.

Avrupa Birliği içinde Birlik’in gelecekteki sınırları, yeni üyeleri içine alma kapasitesi ve kültür konusunda tartışma yaşandığını söyleyen Barroso, “Bundan önce Kopenhag kriterlerini yerine getiren her ülkenin üye olabileceği yönünde bir görüş vardı. Ancak geçen yıl alınan karar çerçevesinde ilk kez yeni üyelerin alınma kapasitesi de gündeme getirildi. Gelecekte bu unsur da dikkate alınacak” dedi. Barroso, bu unsura karşın Türkiye’ye yönelik tutumda bir değişiklik olmayacağını belirtirken Komisyon’un yeni bir öneri getirmesi ya da anlaşmaların gözden geçirilmesinin söz konusu olmayacağını ifade etti.

Zirvenin Avrupa Birliği açısından bir dönüm noktası olma özelliğini taşıdığının altını çizen Barroso, üye ülkelerden ulusal çıkarları bir kenara bırakarak siyasi olgunluk içinde hareket etmelerini istedi. Barroso, “Tek şansımız bu zirvenin başarısı. Aksi takdirde devamlılık kazanan bir kriz, hatta felç ortamı oluşur” dedi. Barroso, Anayasa’nın onay sürecinde yetkinin üye devletlere ait olduğunu belirtse de “düşünmek için sürece ara verilmesini” önerdi.

Avrupa Anayasası ve bütçe konusundaki derin görüş ayrılıklarının devam etmesi ve bu bağlamda yarın başlayacak zirvenin uzama riskinin bulunması nedeniyle aday ülkelere yönelik olarak, her zirve sonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı iptal edildi. Bu karar doğrultusunda toplantıda Türkiye’yi temsil etmesi öngörülen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Brüksel ziyareti de gerçekleşmeyecek. Bilgilendirme toplantısının ise büyükelçiler düzeyinde yapılması öngörülüyor.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ise Brüksel’e geliyor. Babacan, ilk temasını Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Margot Wallström’le gerçekleştirecek. Babacan, Cuma günü de Komisyon’un genişlemden sorumlu üyesi Olli Rehn’le bir araya gelecek. Başmüzakereci sıfatıyla Brüksel’e ilk kez gelecek olan Babacan’ın temasları tanışma amacı taşıyor.

XS
SM
MD
LG