Erişilebilirlik

'Türkiye - ABD İttifakı Sadece Askeri Değil'


Başbakan Erdoğan, bugünkü Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmanın büyük bir bölümünü Türk-Amerikan ilişkilerine ve Amerika gezisine ayırdı.

Erdoğan 5 günlük Amerika ziyaretini verimli ve anlamlı olarak niteledi. Başbakan, “ziyaret tarihi derinlik kazanmış iki müttefik olarak sadece ilişkiler açısından değil, ortak konuların ele alınması açısından son derece verimli ve anlamlı geçmiştir” dedi.

Türkiye ve Amerika arasındaki ittifakın sadece askeri değil aynı zamanda ekonomik bir ittifak olduğunu belirten Başbakan, iki ülkenin de demokrasi hedefinde buluştuğunu belirtti.

Erdoğan konuşmasında, ilişkilerin dönemsel sorunları aşacak nitelikte olduğunu da söyledi. Amerika ziyareti sırasında Ankara’da iktidar ve muhalefet partileri arasında yaşanan tartışmalara da değinen Erdoğan, “ziyareti gölgeleme çabasına girenler oldu” dedi ve Amerika gezisini eleştirenleri 'gündem kapkaççıları' olarak nitelendirdi.

Başbakan Erdoğan Amerika’da görüştüğü yetkililere ve basına, Türkiye’nin Avrupa Birliği perspektifini anlatma fırsatı olduğunu da belirtti. Amerika ziyaretinin bir dakikasının bile boş geçmediğini söyleyen Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’a Kıbrıs davasını yeniden anlattıklarını belirtti. Erdoğan konuşmasında Annan’ın Kıbrıs’ta çözüm için gösterilen iradeye teşekkür ettiğini de ifade etti.

Amerikan Başkanı Bush’la görüşmesinde ise Kuzey Kıbrıs’taki Ercan havaalanına inen Amerikan kongresi üyelerinin davranışlarından duyulan memnnuniyeti Bush’a ilettiklerini ifade etti ve “Kuzey Kıbrıs’ta izolasyonun kaldırılması için önemli bir adım atılmıştır” dedi.

Bu arada, Türkiye ile Amerika arasında bugün kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi ve bu tür silahların üretiminde kullanılabilecek çift kullanımlı malzeme ve teknolojinin ihracat ve transit ticaretinin kontrol edilmesi alanında bir anlaşma imzalandı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, anlaşmayı Türkiye adına Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ali Tuygan, Amerika adına ise Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Eric Edelman imzaladı. Açıklamada anlaşmanın amacının, taraflar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve Türkiye’nin kitle imha silahları, füze fırlatma sistemleri gibi teknolojinin yasadışı ticaretinin engellenmesine yönelik olarak ulusal ihracat kontrol sistemini, kolluk uygulamalarını ve sınır güvenliğini takviyeye yönelik çabaların desteklenmesi olduğu belirtildi.

XS
SM
MD
LG