Erişilebilirlik

'ABD Ziyareti Zamanlı ve İşlevsel'


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Amerika ziyaretini, “bu ziyaretle sağlanan pozitif enerjimizi, somut işbirliği kalemlerine dönüştürerek, bir dönemi birlikte başlatmış olacağız” sözleriyle değerlendirdi.

5 günlük Amerika ziyaretinden haftasonu dönen Erdoğan Esenboğa havaalanında yaptığı açıklamada, Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerin, paylaşılmış siyasi değerlere ve stratejik ortaklığa dayandığını belirtti ve “Bunun dışı tamamiyle spekülasyondur.” dedi.

Erdoğan’ın “zamanlı” ve “işlevsel” olarak nitelediği Amerika ziyareti, bugün toplanan Bakanlar Kurulu’nda değerlendiriliyor. Başbakan’ın bakanlara Amerika temasları hakkında detaylı bilgi vermesi bekleniyor.

Avrupa Birliği ile ilişkiler de bugünkü Bakanlar Kurulu’nun bir diğer gündem maddesi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Devlet Bakanı ve başmüzakereci Ali Babacan, kurulu Avrupa Birliği çalışmaları konusunda bilgilendiriyor. Başmüzakereci belli oldu. Ancak 3 Ekim’de Avrupa Birliği ile başlayacak müzakereleri yürütücek heyetin yapısı henüz kesinlik kazanmış değil.

Bu arada, bugün Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasında yaşanan ithalat sorunuyla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi yapacak. Rusya, Akdeniz sineği, ambalaj hatası ve kalite bozukluğunu öne sürerek Türkiye'den meyve ve sebze alımını 30 Mayıs tarihinde durdurmuştu.

Rusya ile ilgili sebze ve meyve, özellikle domates ihracatı konusundaki sıkıntıyı sona erdirmek için çalışmaların sürdürüldüğünü söyleyen Başbakan Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bu konuyu telefonda görüşecek. Erdoğan dün Antalya’da yaptığı bir konuşmada, Putin’le görüştükten sonra bu konudaki problemi halletmeyi umduklarını ifade etti.

İsveç Veliaht Prensesi Victoria Ankara Yolunda

Başbakan Erdoğan’ın evsahipliğini yapacağı akşam yemeğine katılacak olan İsveç prensesi, kadın ve insan hakları projelerine destek vermek için çeşitli programlara da katılacak.

Prenses Victoria’nın ziyareti, İsveç ve Türkiye hükümetleri arasındaki yoğun diplomasi trafiğine rağmen İsveç’ten kraliyet ailesi düzeyinde 71 yıl aradan sonra yapılacak ilk resmi gezi olacak.

XS
SM
MD
LG