Erişilebilirlik

6 Haziran 2005: Ortadoğu'da Radikal İslam Konu Alınıyor


Christian Science Monitor, Ortadoğu’da demokrasinin gelişmesi ve seçimlerin düzenlenmesiyle birlikte, radikal İslam’ın da terörist yöntemlerden uzaklaşmaya başladığı görüşüne yer veriyor. Ancak gazete, seçim sandıklarının radikal İslamcı örgütleri demokratik bir çerçeveye çekip çekmeyeceği konusunun hala belirsiz olduğunu da ekliyor ve Filistin seçimlerinin bu açıdan büyük bir önem taşıdığını vurguluyor.

"İsrail’in Gazze’den çekilmesinin ardından sonbaharda yapılması planlanan seçimlerde, Hamas, İsrail’i çekilmeye kendisinin zorladığını savunarak oylarını artırabilir. Böyle bir gelişme, Hamas’ı daha da militan politikalara sürükleyebilir ve örgütün Filistin meclisinde çoğunluğu ele geçirmesi durumunda İsrail-Filistin barışı daha da zorlaşabilir. Başkan Bush’un Ortadoğu vizyonu, büyük ölçüde Filistinli seçmenlerin Hamas’ı reddetmesine bağlı. Ancak, Hamas’ın demokrasinin etkisiyle sivillere yönelik saldırılara son vermesi ve İsrail’le barış arayışına girmesi de ihtimal dahilinde."

Los Angeles Times, Ortadoğu barış sürecinin bazı olumsuzluklara rağmen doğru yolda ilerlediği görüşüne yer veriyor. Washington yönetiminin arabuluculuk konusunda daha aktif bir biçimde devreye girdiğini vurgulayan gazete, İsrail Başbakanı Ariel Şaron’un Filistin lideri Mahmut Abbas’la daha yakın bir işbirliğine gitmesi gerektiğini belirtiyor.

"Şaron’un da bildiği gibi Gazze’nin tamamıyla Batı Şeria’daki dört yerleşim biriminden çekilmek, İsrail’in yararınadır. Ancak Abbas da, bu çekilmeden yararlanarak Filistinlilere müzakere yönteminin şiddet eylemlerinden daha faydalı olduğunu göstermelidir. Filistinliler’in ve Bush’un bağımsız bir Filistin devleti amacına ulaşmak için daha yapacağı çok şey var ama arada geri adımlar olsa bile Kasım ayından bu yana sağlanan gelişmeler umut veriyor."

New York Times yoksul ülkelere yardım çabalarını ele alıyor ve Bush yönetiminin bu girişimlerin dışında kalmasını eleştiriyor. Gazete, Bush yönetiminin yoksul ülkelere yardımdan kaçınmasının zaten ciddi bir darbe yemiş olan Amerika’nın imajına daha da zarar vereceğini kaydediyor.

"Yıllarca diktatörlerin zulmü ve yolsuzlukları altında yaşayan Afrikalılar, sonunda ayağa kalkıp “artık yeter” demeye başlıyor. Ancak bundan sonra izleyebilecekleri iki ayrı yol var. Afrika ülkeleri alacakları yardımla, kalkınma ve ilerleme yoluna girip yeni bir yaşam kurabilir. Ama bu yardım sağlanmazsa, yeniden iç savaş, yoksulluk ve 13 yaşındaki kızların bile ihtiyar sayıldığı bir yaşam biçimine sürüklenebilir."

Washington Post ise, başmakalesini kısa adı CAFTA olan Orta Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’na ayırmış. Demokrat Parti’nin bu anlaşmaya karşı çıkmasını eleştiren gazete, Kongre’nin anlaşmayı onaylamaması durumunda Amerika’nın bölgedeki nüfuzunun azalacağı yorumunda bulunuyor.

"Demokratlar, serbest ticaretin Amerikan işçilerine zarar vereceğini savunuyor. Oysa, Amerikan pazarları zaten Orta Amerika ülkelerine açıkken, CAFTA Orta Amerika pazarlarını Amerikan ihraç mallarına açacak. Demokratlar ayrıca CAFTA’nın Orta Amerika’daki çalışma koşullarına tehdit oluşturacağını savunuyor. Fakat CAFTA muhtemelen tam tersi bir etki yaratacak ve belirli çalışma koşullarının hayata geçirilmesini sağlayacak. Ayrıca tekstil, konfeksiyon ve ayakkabı sektörlerinde 300 bin kişilik yeni bir istihdam alanı yaratacak. Demokratların bu konudaki tavrının savunulacak bir yanı yok."

XS
SM
MD
LG