Erişilebilirlik

Rice: 'AB Dışa Dönük Olmalı'


Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, dün Washington’da Avrupa Birliği Dönem Başkanı Jean Asselborn; Dış İlişkiler Temsilcisi Benita Ferrero-Waldner ve Yüksek Temsilci Javier Solana’yla bir araya geldi.

Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Fransa ve Hollanda’daki referandum sonuçlarının, Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliğini nasıl etkileyeceği de soruldu.

Amerika’nın, birleşik bir Avrupa ideal ve felsefesine bağlı olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, dünyada demokrasinin ve özgürlüğün yayılmasında Brüksel’le Washington’un ortak olduğunu dile getirdi.

Referandum konusunda görüş bildirmesinin uygun olmayacağını belirten Dışişleri Bakanı, şöyle konuştu:

“Biz, Avrupa’nın içine kapanık değil, dışa dönük olmasının; Avrupa Birliği bakış açısını bütün Avrupa’ya sunmasının, birlik açısından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Ve şüphesiz, buna Türkiye de dahil.”

Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Avrupa Birliği’nin demokratikleşmeyi teşvik ettiğini; hatta demokratikleşme alanında ilham kaynağı oluşturduğunu kaydetti. Rice şöyle devam etti: “Biz bunun Avrupa’nın öncelikleri arasında yer almaya devam etmesini istiyoruz. Çünkü, herkes, Türkiye’nin de dahil olduğu bir Avrupa’nın başarılı olmasını istiyor. Ortak değerlere sahip bir Avrupa’nın başarılı olmasını istiyor...”

Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Amerika’nın dışa dönük bir Avrupa’yla yoksulluk, barış ve özgürlük gibi alanlarda ortak olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

XS
SM
MD
LG