Erişilebilirlik

3 Haziran 2005: Erdoğan'ın ABD Gezisi Başkent Gazetesinde


Washington Post yazarı David Ignatius, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti öncesinde, Türk-Amerikan ilişkilerindeki gerginliği ele alıyor. Yazar, Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin, aslında Amerika açısından İslam ülkeleri için bir model olduğunu belirtiyor ancak, Türkiye’de yükselen Amerikan karşıtlığının Ankara-Washington hattında sıkıntı yarattığını vurguluyor:

"Demokratik bir Türkiye’de daha fazla ses çıkabilir ve kamuoyundaki tartışmalar, bazen Amerika’nın hoşuna gitmeyebilir. Ama Türkiye, Avrupa Birliği yolunda ilerledikçe, daha özgür, daha istikrarlı ve daha müreffeh bir ülke olacaktır. Ve başbakan Erdoğan’ın danışmanı Egemen Bağış’ın ifadesiyle, 'Bu, hepimizin en büyük korkusu olan medeniyetler çatışmasının panzehiridir'.”

New York Times, yoksul ülkelerin dış borç sorununu hafifletmek için, Uluslararası Para Fonu IMF’nin altın satarak gerekli kaynağı bulması önerisine destek veriyor. Amerika’daki altın şirketlerinin, altın fiyatlarının düşeceği gerekçesiyle, bu öneriye karşı çıktığını kaydeden gazete, Bush yönetiminin altın lobisinin baskısına direnmesi gerektiğini savunuyor:

"IMF, Mart ayında yaptığı açıklamada, altın satışının yıllara yayılacağını ve merkez bankalarından daha az altın satmalarının isteneceğini belirterek, altın fiyatlarının bu durumdan etkilenmeyeceğini duyurdu. Altın üreticisi yoksul ülkeler de, altın satışını destekliyor. Kongre, milyonlarca yoksul insana yardım olanağının, kişisel çıkarlara feda edilmesine izin vermemelidir. Başkan Bush, Temmuz ayındaki Sekizler Zirvesi öncesinde, Cumhuriyetçilerin denetimindeki Kongre’den bir karar çıkartmak için siyasi ağırlığını kullanmalıdır."

Kısa bir süre öncesine kadar, Rusya’nın en zengin adamı olan Mikail Hodorkovski’nin dokuz yıl hapis cezasına çarptırılmasının yankıları da sürüyor. Christian Science Monitor, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in, Hodorkovski’yi cezalandırarak, kendisine karşı çıkabilecek diğer zenginlere de gözdağı verdiği yorumunda bulunuyor. Ancak gazete, Hodorkovski’ye yapılanların Rusya’ya da ciddi biçimde zarar verdiğini vurguluyor:

"Medyanın baskı altında tutulması, siyasi muhalefetin etkisizleştirilmesi, bölge valilerinin seçimle değil de, atamayla işbaşına gelmesi gibi demokrasiye aykırı uygulamalar, yönetimde keyfiliğe yol açarak Rusya’nın geleceğini tehlikeye sokuyor. Yatırımların artması ve Rusya’nın petrol ve doğal gaza dayalı ekonomisini çeşitlendirmesi için kapsamlı bir çözüm gerekiyor. Sadece ekonomik reformlar yetmez, demokratik reformlar da gerekiyor."

Los Angeles Times, Mısır devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in siyasi muhaliflere uyguladığı baskıları eleştiriyor. Başkan Bush’un son konuşmasında, bu baskıları kınamasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren gazete, Mısır yönetiminin de eleştirilere kulak vermesi gerektiği yorumunda bulunuyor:

"Mısır başbakanı Ahmet Nazif, geçen ay gazetemize yaptığı açıklamada, reformların hızını Kahire yönetiminin belirleyeceğini söylemişti. Bu elbette doğru bir yaklaşım ama Amerika’dan her yıl iki milyar dolar yardım alan bir ülke, siyasi sürecin bütün barışçıl yaklaşımlara açılması ve yıllardır süren olağanüstü halin kaldırılması konusundaki önerilere de kulak vermelidir."
XS
SM
MD
LG