Erişilebilirlik

Kongre Üyeleri Erdoğan'la Görüştü


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta yapacağı Amerika ziyareti öncesi Ankara-Washington arasındaki yoğun görüşme trafiği dikkat çekiyor. Amerikan kongresinden Ed Whitfield başkanlığında bir heyet bugün Ankara’da temaslarda bulundu.

Dün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde temaslarda bulunan Amerikan kongresi heyeti bugün Ankara’daydı. Ed Whitfield başkanlığındaki heyet bugün başkentte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Bülent Arınç ve Ekonomi’den Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’la görüştü.

Amerika’lı kongre üyelerinin Kuzey Kıbrıs'ta verdikleri mesajları Ankara’da tekrarladıkları belirtiliyor. Kuzey Kıbrıs’a yönelik izolasyonların kaldırılması gerektiğine dikkat çeken heyet üyeleri, bu görüşlerini Başbakan Erdoğan la yaptıkları görüşmede de dile getirdiler. Ancak Erdoğan’la Ed Whitfield başkanlığındaki heyet arasında yapılan görüşmenin ardından basına bir açıklama yapılmadı.

Amerikan kongre heyetinin dün Ercan havaalanından giriş yaparak gerçekleştirdiği Kuzey Kıbrıs ziyareti Kıbrıs Rum kesiminin tepkisine neden olmuştu. Heyetin önce Kuzey Kıbrıs ardından ise Ankara’ya gelmesi Amerika’nın Kuzey Kıbrıs’a gösterdiği önemli bir destek olarak yorumlandı.

Başbakan Erdoğan’ın önümüzdeki hafta yapacağı Amerika ziyareti öncesi Kıbrıs konusunda Ankara-Washington arasındaki bu yoğun görüşme trafiği dikkat çekiyor. Erdoğan’ın Amerikan Başkanı Bush’la ele alacağı konulardan biri de Kıbrıs olacak. Ankara bu ziyaret öncesi Kıbrıs konusunda ortak strateji belirlemeye çalışıyor. Bu hafta Perşembe günü Çankaya Köşkü’nde yapılması planlanan Kıbrıs zirvesinde Türk ve Kuzey Kıbrıs’lı liderler Birleşmiş Milletler çatısı altında başlaması beklenen Kıbrıs görüşmeleri öncesinde ortak tavır belirleyecek. Zirveye Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Gül ile Kuzey Kıbrıs tan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Ferdi Sabit Soyer ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş katılacak.

Bu arada Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bugün Ankara anlaşması ek protokolüne ilişkin açıklamalar yaptı. Bahreyn ziyareti dönüşü konuşan Gül, Gümrük Birliği anlaşmasının yeni üyeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesini hedefleyen ek protokolün birkaç haftaya kadar imzalanacağını söyledi.

XS
SM
MD
LG