Erişilebilirlik

'Egzersiz Göğüs Kanseri Ölümlerini Azaltıyor'


Spor yapmanın yararlarını gösteren birçok araştırma yapıldı. Yeni bir araştırma da, düzenli egzersiz yapmanın, göğüs kanserinden ölümleri azalttığını gösteriyor.

Egzersiz, göğüs kanserine yakalanmayı olduğu gibi, hastalığı yenenlerin yeniden kanser olmasını da önlüyor.

43 yaşındaki üç çocuk annesi Susan de Vries, spor yaptığını belli eden sağlıklı bir vücuda sahip. Oysa Susan dört yıl önce göğüs kanseri geçirmiş.

İki göğsünü de aldırmak zorunda kalan Susan, ameliyattan bir hafta sonra yürüyüş yapmaya başlamış. O günleri anne ve babasının evinde geçiren Susan, "Evden çıkıp biraz yürüyor ve çok büyük bir iş başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyordum," diyor.

Ameliyattan dört yıl sonra bugünse Susan de Vries, haftada dört saat jimnastik yapıyor. Amerikan Tıp Derneği dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmanın sonuçları, egzersiz yapmanın göğüs kanserinden ölümleri yarı yarıya azalttığını kanıtlıyor

“Meme kanseri geçiren kadınların, haftada üçle beş gün arasında yürüyüş yapanlarında, hiç egzersiz yapmayanlara oranla bu kanserden ölüm oranının yüzde 50 azaldığını gördük.” Bu sözler, Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesi doktoru Michelle Holmes’a ait. Holmes, bu araştırmayı yapan ekibin başkanı ve raporu hazırlayan doktor. Holmes’un araştırmasına 3 bin göğüs kanseri geçirmiş kadın katılmış ve bu kadınların kanser sonrası sağlık durumları ve egzersiz alışkanlıkları 18 yıl boyunca izlenmiş.

Doktor Holmes, spor yapmayan kadınlara göre, az da olsa yürüyüş veya egzersiz yapan meme kanseri hastalarının ölüm oranında ciddi bir düşüş olduğunu söylüyor. Elbette bu, meme kanseri geçiren kadınların ağır spor yapmaları gerektiği anlamına gelmiyor.

Doktor Michelle Holmes, bu araştırmadan önce, daha çok egzersizin daha yararlı olduğuna inandığını itiraf ediyor. Ancak araştırma, haftada üçle beş gün arasında yürüyüş yapan kadınların kanser sonrası çok sağlıklı bir yaşam sürdürdüklerini göstermiş. Doktor bunu, egzersizin vücutta yağ oranı ve meme kanseri riskini arttırdığı bilinen estrojen hormonunu azaltmasına bağlıyor.

XS
SM
MD
LG