Erişilebilirlik

Abdullah Gül İsveç Yolunda


Bakanlar Kurulu , bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Bakanlar Kurulu’nun resmi gündemi açıklanmadı. Ancak kulislerden edinilen bilgiye göre, toplantıda özellikle Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanması konusundaki hükümet stratejisinin belirlenmesi bekleniyor.

Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca, Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları gözden geçirilecek ve TBMM’ye gönderilecek yeni yasa tasarıları değerlendirilecek. Toplantıda ayrıca, şimdiye kadar Meclise gönderilen yasa tasarılarının durumunun da ele alınması bekleniyor.

Abdullah Gül İsveç Yolunda

Bu arada, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, NATO Avrupa – Atlantik Ortaklık Konseyi Güvenlik Forumuna katılmak üzere bugün İsveç’e gidiyor. Forumda, İttifak’ın karşı karşıya bulunduğu önemli güvenlik sorunları masaya yatırılacak. Toplantı çerçevesinde; Avrupa’nın çözümlenememiş sorunları, NATO’nun Avrupa-Atlantik bölgesi dışındaki ülkelerle ortaklıkları, Orta Asya’daki ortak ülkelerle işbirliği ve uluslararası örgütler arası işbirliği konulu 4 panelin de düzenlenmesi öngörülüyor.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İsveç’in başkenti Stockholm’de yarın düzenlenecek kadın haklarına ilişkin panele katıldıktan sonra, kayak merkezi Are kentine geçerek NATO toplantılarında Türkiye’yi temsil edecek. Gül’ün katılacağı panelde, Devlet Bakanı Güldal Akşit de konuşma yapacak.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Başkanlığı’na getirilen Kemal Derviş’in de katılması beklenilen NATO forumunda, İttifak’ın karşı karşıya bulunduğu önemli güvenlik sorunları masaya yatırılacak.

Gayrı resmi nitelikteki bu toplantılara 26 İttifak üyesinin yanı sıra ortak konumundaki ülkelerden üst düzey yetkililer ve dışişleri bakanları katılacak.

Toplantı çerçevesinde Avrupa’nın çözümlenememiş sorunları, NATO’nun Avrupa-Atlantik bölgesi dışındaki ülkelerle ortaklıkları, Orta Asya’daki ortak ülkelerle işbirliği ve uluslararası örgütler arası işbirliği konulu 4 panel düzenlenmesi öngörülüyor. Dışişleri Bakanı Gül’ün Orta Asya ile ilgili panele başkanlık etmesi bekleniyor.

Avrupa-Atlantik Ortaklık Konseyi, NATO üyeleri ve ortak ülkeleri her iki tarafı da ilgilendiren konuları ele almak, karşılıklı güveni artırmak ve çatışma ihtimalini azaltmak gibi hedefler doğrultusunda 1997 yılında kurulmuştu.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün, toplantı çerçevesinde İsveç ve Slovenya dışişleri bakanlarıyla ikili görüşmeler yapması planlanıyor.

Öte yandan dün Almanya’da Sosyal demokratların yaşadığı seçim yenilgisinden sonra alınan erken seçim kararının Türkiye’yi düşündürdüğü bildirildi. Diplomatik kaynaklar özellikle, Alman Hristiyan Demokrat Partisi Angela Merckel’in Avrupa Birliği üyeliği konusunda İmtiyazlı ortaklıktan yana olduğuna dikkat çekiyorlar.

XS
SM
MD
LG