Erişilebilirlik

Başkan Bush Hamid Karzai'yi Kabul Etti


Başkan Bush, Afganistan’daki Amerikan askerlerinin Amerikan komutası altında kalacağını söyledi. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ülkesindeki Amerikan kuvvetleri üzerinde daha geniş kontrol sahibi olmak istediğini belirtmişti.

İki lider bugün Beyaz Saray’da görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Başkan Bush, Afganistan’daki Amerikan gücünün, El Kaide kalıntılarını temizleme konusunda Afgan hükümetiyle “işbirliği ve danışmaları” sürdüreceğini söyledi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai de ülkesindeki Amerikan kuvvetlerinin, gözaltında tuttuğu kişilere kötü muamele yaptığı yolundaki son haberlerin Afgan halkı tarafından üzüntüyle karşılandığını belirtti. Ancak Karzai, Afgan halkının Amerikan halkına karşı olumsuz duygular taşımadığını bildirdi.

Bush ve Karzai siyasi, ekonomik ve güvenlik alanlarında daha yakın işbirliğini öngören bir anlaşma imzaladı. Ayrıca her iki lider Amerika’yla Afganistan arasında “stratejik ortaklıktan” söz etti.

Hamid Karzai, ülkesinde haşhaş üretiminin altı yıl içinde tamamen sona erdirileceği yolunda söz verdi. Amerikalı yetkililer, Karzai yönetiminin bu alandaki uygulamalarını eleştirmişti.
XS
SM
MD
LG