Erişilebilirlik

Irak'taki Saldırılarda Ölü Sayısı En Az 36


Irak’ta dünkü bombalama ve pusuya düşürme olaylarında en az 36 kişi öldü, 120’den fazla kişi de yaralandı. Irak ve koalisyon kuvvetlerinin Bağdat çevresinde isyancıları hedef alan operasyonları da devam ediyor.

Musul’un kuzeyindeki Tel Afer’de dün akşam iki otomobilde patlayan bombalar en az 15 kişinin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Hastahane kaynaklarının açıklamasına göre, Bağdat ve çevresindeki iki ayrı saldırıda toplam 13 kişi öldü, 120 kişi de yaralandı. Bunlardan sekizi, öğle saatlerinde bir lokantanın önünde bomba yüklü aracın patlatılması sonucu öldü. Beş kişi ise, Şiilerin gittiği bir caminin önündeki patlamada hayatını kaybetti.

Yine Bağdat’ta üst düzey Irak güvenlik yetkilisi Wail el Rubai ve şoförü silahlı kişilerce öldürüldü. Sorumluluğu El Kaide ile bağlantılı isyancılar üstlendi. 7 kişide ülkenin çeşitli yerlerinde düzenlenen saldırılarda yaşamlarını yitirdi. Amerikalı yetkililer, koalisyon ve Irak güçlerinin Bağdat’ın batısında düzenlediği operasyonda yaklaşık 300 isyancı zanlısının yakalandığını açıkladı. Bunun, bugüne kadar girişilen en geniş çaplı ortak operasyon olduğu bildirildi.

Rehin Rumen Gazeteciler Ülkelerine Döndü

Irak’ta yaklaşık iki ay önce kaçırılan üç Rumen gazeteci, serbest bırakılmalarından bir gün sonra, ülkelerine döndü.

Televizyon muhabiri Marie-Jeanne Ion, kameraman Sorin Miscoci ve gazete muhabiri Eduard Ovidiu Ohanesian’ın, bugün Bükreş’te askeri uçaktan inerken iyi göründükleri bildiriliyor.

Gazetecileri havaalanında karşılayanlar arasında arkadaşları ve ailelerinin yanı sıra, serbest bırakılmaları için yürütülen görüşmelerde önemli rol oynayan Devlet Başkanı Traian Basescu da vardı.

Iraklı isyancılar, üç gazeteciyle Irak kökenli Amerikalı çevirmenleri Mohammed Monaf’ı, 28 Mart’ta Bağdat’ta kaçırmıştı.

Militanlar, Romanya’nın 27 Nisan’a kadar Irak’taki askerlerini çekmemesi durumunda rehineleri öldüreceklerini açıklamıştı. Militanların verdiği tarih geçtikten sonra da rehinelerin akıbeti hakkında bilgi alınamamıştı.

Olay, Romanya’da protestolara yol açmış, Irak’taki Romanya birliklerinin çekilmesini isteyen göstericiler Bükreş’te sokaklara dökülmüştü.

XS
SM
MD
LG