Erişilebilirlik

Afganistan'da Tutuklulara Kötü Muamele İddiası


New York Times gazetesi, Amerikan askerlerinin Afgan tutsaklara kötü muamelede bulunduğu yolunda gizli bir askeri belgeyi ele geçirdiğini bildirdi

Gazete, ayrıntıların 2002 yılında, Bagram Hava Üssü’nde kurulan tutukevinde, gözaltındaki iki Afgan’ın ölümünün incelendiği dosyalarda bulunduğunu belirti.

New York Times, 2 bin sayfalık raporda, özellikle genç ve deneyimsiz askerlerin, tutuklulara defalarca kötü muamelede bulunduğunun yazdığını kaydediyor. Tutuklulara işkence edilmesine gerekçe olarak ise, bilgi alma ve cezalandırma amaçlarının yanı sıra, “can sıkıntısı ve zulmetme arzusu” gibi etkenler sıralanıyor.

Amerikalı yetkililer, daha önceki açıklamalarda, tutsaklara yapılan işkence ve kötü muamelenin “bireysel” olduğunu savunuyordu. Ancak Amerikalı askeri uzmanların hazırladığı bu son rapor, bu uygulamaların “ toplu ve düzenli” olduğuna işaret ediyor.

New York Times gazetesi, bu suçlarla ilgili olarak yedi askerin yargılandığını ve iki soruşturma görevlisinin ise cezalandırıldığını da yazıyor.
XS
SM
MD
LG