Erişilebilirlik

12 Mayıs 2005: Bolton'ın Oylanması Öncesinde Genel Hava Yoklanıyor


USA Today, dün, Washington’da küçük bir uçağın yasaklı hava sahasına girerek Kongre ve Beyaz Saray’da paniğe yol açmasına değiniyor ve güvenlik planlarını sorguluyor:

"Elbette ki 11 Eylül’de olduğu gibi atıl davranmaktansa, her olaya aşırı tepki göstermek daha iyidir. Neyse ki dünkü olay kimseye bir zarar vermeden sona erdi. Bu olaydan gereken dersleri çıkartırsak, ülke güvenliğini daha da artırırız. Ama aşırı tepki vermekle yetinirsek, güvenliğimiz tehlikeye girer."

New York Post ise John Bolton’un Amerika’nın Birleşmiş Milletler temsilciliğine atanmasına destek veriyor. Gazete, Birleşmiş Milletler’e sert eleştiriler yönelten Bolton’a karşı ciddi bir muhalefet olduğuna dikkat çekiyor ve kararsız senatörleri yapılacak oylamada Bolton’dan yana oy kullanmaya çağırıyor:

"Amerika’nın küresel konumu ve etkisi, Başkan Bush’un çeşitli görevlere yaptığı atamalarda da kendisini gösteren diplomatik stratejisine bağlıdır. Bolton’un katı düşünceli ve sivri dilli biri olarak tanınması, aleyhine kullanılacak unsurlar değildir. Tam tersine, Birleşmiş Milletler’deki çeteye bazı önemli gerçekleri anlatabilmek için bu niteliklere sahip birisi gerekiyor. Eğer Birleşmiş Milletler gerçekten barışı güçlendirecek bir örgüt olacaksa, John Bolton gibi isimlere ihtiyacı var. Senato, bir an önce Bolton’un atanmasını onaylamalıdır."

Başkan Bush’un Avrupa gezisinin yankıları da sürüyor. Boston Globe yazarı Jeff Jacoby, Bush’un İkinci Dünya Savaşının zafer kutlamaları nedeniyle Moskova’ya gitmesini eleştiriyor. Yazar, Rusya’nın gerçek bir demokrasiye sahip olmadığını ve devlet başkanı Putin’in Sovyet dönemine dönmek istediğini savunuyor:

"Rusya komünist geçmişini hiçbir zaman gerçekten reddetmedi. Sovyet komünizminin suçları hiçbir zaman cezalandırılmadı hatta bu suçlara sahip çıkıldı. Rusya, geçmişiyle hesaplaşmadığı sürece, hiçbir zaman baskıcı bir yönetim anlayışından kurtulamayacaktır. Hiçbir Amerikan başkanı da, Rus demokrasisinden kalan son kırıntıları yok etmekle uğraşan ve hala Baltık ülkelerinin işgaline mazeret uyduran birisiyle Kızıl Meydanda birlikte yer almamalıdır."
XS
SM
MD
LG