Erişilebilirlik

Kongre'de Türk-Amerikan İlişkileri Ele Alındı


Amerika Temsilciler Meclisi’ndeki bir toplantıda, Türk-Amerikan ilişkilerinde mevcut olumsuz havayı gidermek için Amerika’nın, PKK örgütüyle mücadele ve Kıbrıs konusunda adımlar atması gerektiği belirtildi.

Meclis Uluslararası ilişkiler Komisyonunda düzenlenen özel toplantıda Türk-Amerikan ilişkilerinin önemi vurgulandı ve bozulan ilişkilerin onarılması için öneriler dile getirildi.

PKK ve Kıbrıs

Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komisyonu’na bağlı Avrupa Alt Komisyonunda yapılan oturumda uzmanlar Türk-Amerikan ilişkilerini değerlendirdi; Milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Oturuma davet edilen uzmanların ortak görüşü, Türk-Amerikan ilişkilerinde olumsuz havanın, Amerika’nın PKK ve Kıbrıs konularında adım atarak düzeltilebileceği yönündeydi.

Uzmanlar, Kıbrıs’lı Türklerin izolasyonuna son verilmesi için Amerika’nın atabileceği adımlar olduğunu vurguladı: Buna örnek olarak ticaret fırsatlarının değerlendirilmesi ve turizmin teşvik edilmesi dile getirildi.

Amerika’nın, Kuzey Irak’taki PKK varlığı konusunda henüz bir adım atmamasının Türkiye’de tepkiyle karşılandığını belirten Washington Enstitüsü Türkiye Programı Yöneticisi Soner Çağaptay, Amerika’nın bu adımı atmasının Türkiye’deki Amerikan aleyhtarlığını büyük ölçüde giderebileceğini belirtti.

Ancak, Lehigh Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Henry Barkey; bunun kolay olmadığını söyledi. Barkey, Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin bu ülkede güvenliği sağlamaya çalışırken PKK’ye karşı yeni bir cephe açmasının zor olacağını belirtti.

Bu arada, toplantı sırasında söz alan Temsilciler Meclisi Türk-Amerikan Dostluk Gurubu eş-başkanı, Kıbrıs Türklerine ve Ankara’ya iyi niyet gösterisi olarak, “bir grup Amerikalı Kongre üyesinin, olumlu bir girişim başlatmayı planladığını” söyledi.

Demokrat Partili Florida Milletvekili Robert Wexler, girişimin muhtemelen bu ay sonunda gerçekleşeceğini belirtti ancak girişim hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Kongreye yakın kaynaklara göre, girişim, bir Kongre heyetinin Kıbrıs’ın Türk kesimini ziyaret etmesiyle ilgili.

1 Mart Tezkeresi İlişkilerin Bozulmasında Etkin Rol Oynadı

İlişkilerin neden bu aşamaya geldiği de ele alınan konular arasındaydı. Türkiye Büyük Millet Meclisinin, 1 Mart 2003’de Amerikan kuvvetlerinin Türkiye’den geçerek Irak’a girmesine izin vermemesinin Amerika’da büyük hayal kırıklığı yarattığı vurgulandı; ve ilişkilerin bozulmasında bu kararın etkili olduğu görüşü hem milletvekilleri; hem de uzmanlar tarafından dile getirildi.

Ancak, Demokrat Partili Florida milletvekili Robert Wexler, Türk parlamentosunun kararına saygı göstermek gerektiğini belirtti.

Robert Wexler, 1 Mart kararının düş kırıklığı yarattığını ancak Amerika’nın, demokrasinin yayılmasını teşvik ettiği bir dönemde, demokratik bir ülkenin aldığı bu karara saygı duyması gerektiğini vurguladı.

Oturumda söz alan Amerika’nın eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris, Soğuk Savaş sonrasında iki ülkenin birbirine bakış açısının değiştiğini belirtti.

Profesör Henry Barkey de ilişkilerde mevcut havanın geçici olduğunu; ve yakında iyileşmesini beklediğini dile getirdi.

XS
SM
MD
LG