Erişilebilirlik

5 Mayıs 2005: Washington Times, Türkiye-AB İlişkilerini Yazıyor


Washington Times muhabiri Andrei Borowiec, Avrupa Birilği’nin Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlamadan önce yolsuzlukla mücadele edilmesi konusunda baskıyı artırdığını öne sürüyor:

"AB yetkilileri, ordunun siyasete müdahalesi ve Türkiye’nin Ermeni soykırımını tanımama politikasını eleştiren açıklamalar yaptı. Ancak yabancı diplomatlar Türkiye’nin bu uyarıları ciddiye aldığına ilişkin bir işaret göremediklerini söylüyor. Türkiye’nin Birliğe katılmasını istemeyen Avrupalı politikacılar ise, Ankara’nın Avrupa Birliği’nin taleplerini yerine getirmemesi durumunda üyeliğin on yıldan da fazla süreceğini vurguluyor."

Washington Times muhabiri Andrei Borowiec, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iç sorunlar nedeniyle son zamanlarda dış politikaya ağırlık verdiğini de ileri sürüyor.
Boston Globe gazetesi ise İngiltere’de bugün yapılan seçimleri ele alıyor ve başbakan Tony Blair’e övgüler düzüyor. Gazeteye göre, Blair, lideri olduğu İşçi Partisi’ne “insani kapitalizm” ideolojini benimsetirken, uluslararası politikada Amerika ile Avrupa arasında önemli bir denge unsuru oldu. Yazı şöyle devam ediyor:

"Blair, Amerika’ya, Avrupalılara emir veremeyeceğini sade ikna edebileceğini anlatmaya çalıştı. Ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın, Avrupa’nın, diğer ülkelerle birlikte, Amerika’nın gücüne karşı bir denge oluşturması gerektiği düşüncesine de karşı çıktı. Amerika ile Avrupa’sı arasındaki arabuluculuk görevi nedeniyle, Blair’e, İngilizler kadar Amerikalıların da ihtiyacı var."

Los Angeles Times gazetesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sovyetler Birliği dönemini yücelten açıklamalarını eleştiriyor. Gazete Putin’in Sovyet hayranlığının kendi baskıcı yönetimini meşrulaştırma çabasından kaynaklandığını savunuyor ve Başkan Bush’un hafta sonunda yapacağı Rusya ziyaretinin kolay geçmeyeceğini kaydediyor. Ziyaretle ilgili yazı özetle şöyle:

"Etrafı Stalin ve ondan sonraki liderler gibi dalkavuklarla çevrili olan Putin çok tehlikeli birisi. Putin’in komünist döneme övgüler düzmesi de kendi uyguladığı keyfi ve baskıcı yönetim anlayışını meşrulaştırma çabasının bir yansıması. Putin’i çok iyi tanıdığını iddia eden Bush, Rus liderin tarihi değiştirme çabasına ve bu çabanın Rusya’nın geleceğini nasıl etkileyeceğine çok dikkat etmelidir."

New York Times ise Amerikan ekonomisindeki dengesizlikleri masaya yatırıyor. Amerika’daki tasarruf oranının 1934’ten bu yana en düşük seviyesine indiğine dikkati çeken gazete, bütçe ve dış ticaret açığının temelinde bunun yattığını savunuyor. Gazete, çözüm yolu olarak vergi indirimi politikasından vazgeçilmesini öneriyor:

"Tasarrufu artırmanın en etkili yolu, bütçe açığını azaltmaktır. Bunun için de Bush ve Kongredeki yandaşları, zenginlere sağlanacak yeni vergi indiriminden vazgeçmelidir. Ayrıca bireysel tasarrufların artırılmasına yönelik önlemler de alınmalıdır. Şimdiye kadar bireysel tasarrufları artırmak için hep vergi indirimi politikası uygulandı, ama tasarruflar artmadığı gibi daha da azaldı."
XS
SM
MD
LG