Erişilebilirlik

Gül: 'Erdoğan-Koçaryan Görüşmesi Olabilir'


Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül Kırgızistan’a gitti. Gül, Kırgızistan ziyareti öncesi yaptığı açıklamada Başbakan Erdoğan’la Ermenistan Devlet Başkanı Koçaryan’ın bir araya gelebileceğini, ancak planlanmış bir şey olmadığını söyledi.

Bu sabah Kırgızistan’a hareket eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Esenboğa havaalanında gazetecilerin Ermeni sorununa ilişkin sorularını yanıtladı. Dışişleri Bakanı Gül, Başbakan Erdoğan’ın Ermenistan Devlet Başkanı Koçaryan’la Varşova’da bir araya gelebileceğini ancak planlanmış bir görüşme olmadığını söyledi.

Gül'ün Kırgızistan ziyaretinde Başbakan ve Cumhurbaşkanı vekili Kurmanbek Bakiyev, Meclis Başkanı, Dışişleri Bakanı ve Ekonomi’den sorumlu Başbakan yardımcısıyla görüşmesi bekleniyor. Eski devlet başkanı Asker Akayev’in devrilmesine yol açan ayaklanma ve ardından yaşanan gelişmelerden sonra Türkiye’den yapılan bu ilk resmi ziyarette ülkeye 2.5 ton ağırlığında insani yardım malzemesi de götürülüyor. Kırgızistan’da 10 Temmuz’da yapılacak başkanlık seçimlerine aday olacak kişilerle de görüşecek olan Dışişleri Bakanı Gül temaslarında, Türkiye’nin Kırgızistan’da demokrasi ve istikrar yönünde atılacak adımları desteklediği mesajını verecek.

Ermeni Soykırımı İddialarına Tepki

Abdullah Gül Esenboğa'da yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın Ermenistan Devlet Başkanı Koçaryan’la Varşova’da görüşebileceğini, ancak planlanmış bir şey olmadığını söyledi. Bazı Avrupa ülkelerinde soykırıma karşı çıkmanın suç haline getirilmesini de değerlendiren Gül, bu konuda tehlikeli bir gelişmenin bugünlerde Belçika’da görüldüğünü hatırlatarak, bu durumu Belçika Dışişleri Bakanı Karel de Gucht’la görüştüğünü söyledi. Gül, Belçika’ya, bir insanın fikrini söylemesinin engellenmesinin Avrupa’nın temel ilkelerine aykırı olduğunu söylediğini aktardı.

Dışişleri Bakanı, Ermeni soykırımı olmadığını söylemenin suç olması yönündeki girişimleri önlemek için yoğun bir çalışma içinde olduklarını da belirtti.

İstanbul’da “Hedef 2023” forumu

İstanbul’da “Hedef 2023” adlı forum bugün başladı. Başbakan Erdoğan’ın bu sabah açılış konuşmasını yaptığı forumun amacı, 2023'te, yani Cumhuriyetin 100. yılında nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz? sorusuna yanıt bulmak. Konferansa katılan konuşmacılar arasında Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ve IMF Birinci Başkan Yardımcısı Anne Krueger gibi isimler de var.

XS
SM
MD
LG