Erişilebilirlik

4 Mayıs 2005: Orgeneral Myers'ın Açıklamaları Konu Alınıyor


Washington Post, Kuzey Kore ve İran’ın nükleer silah programının uluslararası askeri dengeleri tehdit ettiğini yazıyor. Tayvan, Mısır ve Güney Kore gibi ülkelerin de atom bombası yapabileceğini belirten gazete, Bush yönetimini, nükleer silahlanmayı önlemek yerine teşvik edecek bir politika izlemekle suçluyor.

"Yapılması gereken şey, nükleer enerjinin barışçı kullanımı karşılığında daha sıkı denetimlerin kabul edilmesini sağlamak ve nükleer silahların yok edilmesine yönelik yeni bir girişim başlatmaktır. Ancak Bush yönetimi bunu yapmamakla kalmıyor, yeni nükleer silahlar geliştirilmesi için Kongre’den ek ödenek istiyor. Yönetim, Amerika’nın yeni nükleer silahlar ürettiği bir sırada diğer ülkelerin nükleer teknoloji edinmesini yasaklayabileceğini sanıyor."

Los Angeles Times, Amerika Genelkurmay Başkanı Richard Myers’ın, Irak ve Afganistan'daki operasyonlar nedeniyle ordunun yeni bir savaşta zorluklarla karşılaşabileceği yönündeki açıklamasını sağduyunun sesi olarak yorumluyor. Gazete, Myers’ın bu sözleriyle Başkan Bush’un daha önceki açıklamalarını yalanladığını ileri sürüyor ve ordunun ciddi sorunlar yaşadığını savunuyor.

"Myers’ın açıklamaları Amerika açısından ciddi bir tehdit bulunduğu anlamına gelmiyor. Son yıllarda uzaktan kumandalı insansız uçaklar gibi modern silahların önemi giderek artıyor. Ancak durum böyle de olsa, Irak ve Afganistan savaşlarından sonra, yönetimin, kara birliklerinin önemini kavramış olması gerekir. İnsansız uçaklar ve güdümlü füzeler, yol kenarlarına yerleştirilen ilkel bombalara karşı hiçbir işe yaramadığı gibi, demokratik kurumların oluşturulmasında da bir fayda sağlamıyor."

USA Today ise, İkinci Dünya Savaşı ile Vietnam Savaşını kıyaslayarak, Irak savaşına ilişkin dersler çıkarmaya çalışıyor. Gazete, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika’nın küresel bir ittifakın parçası olduğunu ve bütün halkın savaşa destek vererek fedakarlıkta bulunduğunu Vietnam’da ise bunun söz konusu olmadığını savunuyor.

"Irak’a gönderilen ilk askeri birlikler, bu ülkede güvenliği sağlayacak sayıda değildi. Savaşa halkın desteği olmadığı gibi gönderilen birliklerin ne zaman ve nasıl geri çekileceği de belirlenmemişti. Başlangıçta yapılan bu hataları düzeltmek için artık çok geç. Bundan sonra yaşanacakları Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı, Vietnam Savaşı ve Körfez savaşından gerekli dersleri çıkartıp çıkartmaması belirleyecek. Irak’ta büyük bir yenilgi mi, muazzam bir zafer mi yoksa ikisinin arasında bir sonuç mu alınacağı buna göre şekillenecek."

Christian Science Monitor gazetesi de Ebu Gureyb cezaevi skandalinden sonra yapılan araştırmalara değiniyor.Tutuklulara işkence nedeniyle 125 asker hakkında soruşturma açıldığını hatırlatan gazete, buna karşılık, üst düzey asker ve sivillerin suçlamalardan muaf tutulmasını önemli bir eksiklik olarak değerlendiriyor.

"Senato Silahlı Kuvvetler Komisyonu Başkanı Senatör Warner, komutanların emri altındaki tüm askerlerin yaptıklarından sorumlu olduğunu biliyor. Dolayısıyla Komisyon, soruşturmadaki eksiklikleri tamamlamalıdır. Örneğin Merkezi İstihbarat Örgütü CIA, işkenceyle ilgili kendi soruşturmasını Senatoyla paylaşmayı reddediyor. Terör zanlılarının istihbarat elde etmek için işkence yapılan ülkelere gönderilmesi ve cezaevlerindeki sivil görevlilerin rolü de hala tam olarak araştırılmadı. "

XS
SM
MD
LG