Erişilebilirlik

Irak'ın Komşuları İstanbul'da Toplandı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak’ın teröristlerin “antrenman sahası” haline geldiği uyarısında bulundu.

Erdoğan bu uyarıyı, Irak’a komşu ülkelerin dışişleri bakanlarının İstanbul’da düzenlediği toplantıyı açış konuşmasında yaptı. Başbakan Erdoğan, Irak’ta bir kesimin diğerine üstünlük sağlama çabalarının bölge ülkeleri ve uluslararası toplumdan tepki göreceğini de vurguladı.

İran Yeni Irak Hükümetine Destek İstedi

İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ise, toplantıda yaptığı konuşmada yeni Irak hükümetinin uluslararası alanda desteklenmesini istedi. İranlı bakan, toplantıda yeni Irak hükümetine güçlü bir destek oluştuğunu söyledi.

Irak Dışişleri bakanı Hoşar Zebari, toplantının kapalı oturumunda , hükümetin etnik ya da siyasi kotalara göre değil seçim sonuçlarına göre kurulduğunu belirtti.. Anadolu ajansının haberine göre Hoşar Zebari, Irak’ta birliğin korunmasında komşu ülkelerin rolünün önemli olduğunu ancak , bunu sağlamada esas unsurun Irak halkı olduğunu vurguladı..Zebari, Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetlerinin dikkate alındığını da sözlerine ekledi.

Komşu Ülkelerin Sekizinci Toplantısı

İstanbul bugün Irak’a komşu ülkeler toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantıya Türkiye’nin yanı sıra, Irak, Suriye, Suudi Arabistan, Kuveyt, İran, Ürdün ve Mısır 'dan temsilciler katıldı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün temsil ettiği toplantıda ayrıca, Avrupa Birliği'nden bir temsilci, İslam Konferansı Örgütü ve Arap Birliği genel sekreterleri ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi de vardı. Irak’ı ise Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari temsil etti.

Sekizincisi düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Başbakan Erdoğan yaptı. Erdoğan konuşmasında, terör uyarısında bulundu ve Irak’ın terör örgütlerinin antrenman alanı haline geldiğini söyledi. Başbakan ayrıca Irak’ın birliğinin ve istikrarının bölge için önemine dikkat çekti ve “Irak ne bir kesimin diğerine üstünlük sağladığı, ne de isteğe göre parsellenen bir yer olamaz. Bu yöndeki teşebbüsler bölge ülkelerinden ve uluslararası toplumdan tepki görür” dedi. Irak'ta yeni bir siyasi sürecin başladığını, ve bu sürecin zor ancak istikrar için gerekli olduğunu vurgulayan Erdoğan, Irak'ta Türkiye'ye ve diğer komşu ülkelere görevler düştüğünü söyledi.

Irak Dişişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise toplantıda, ülkesindeki yeni hükümete ve siyasi sürece destek verilmesinin önemine değindi. Zamanında yapılan bir toplantı olduğunu belirten Zebari, “Sınırların kontrolü ve istihbarat alanında komşularımızdan yardım istedik. Bize verdikleri taahütleri yerine getirmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Toplantının sona ermesinin ardınsa Dışişleri Bakanı Abdullah Gül sonuç bildirisini açıkladı. Irak’ın siyasi ve toprak bütünlüğünün önemine değinilen toplantının sonuç bildirisinde, Birleşmiş Milletler’e Irak’ta daha fazla rol üstlenmesi çağrısında da bulunuldu. Toplantıdan yeni Irak hükümetine destek mesajı da çıktı. Abdullah Gül bildiriyi açıkladığı konuşmasında, "Irak'a komşu ülkeler, yeni seçilmiş hükümete destek verdi. Bu önemli bir mesajdır" dedi. Bildiride ayrıca, teröre karşı işbirliği çağrısı da yapıldı ve sınır güvenliğinin sağlanması, terörist faaliyetlerin önlenmesi için işbirliği yapılmalı denildi.

Sonuç bildirisinde ayrıca, ikincisi yapılacak Irak’a komşu ülkeler İçişleri Bakanları toplantısının Ankara’da olacağı, ve bundan sonraki 9. Irak’a komşu ülkeler Dışişleri Bakanları toplantısının ise İran’da yapılacağı belirtildi.

XS
SM
MD
LG