Erişilebilirlik

'Kuzey Kore Amerika'yı Vurabilir'


Amerika Savunma İstihbarat Dairesi’nin başkanı Kuzey Kore’nin füzelere nükleer başlık takabilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Amiral Lowell Jacob bir Senato komisyonunda Kuzey Kore’nin Amerika’nın bazı kesimlerini vurabilecek iki kademeli bir füze kullanma kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Bu arada Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice Şili’de yaptığı konuşmada, bu açıklama hakkında yorumda bulunmadı, ancak Kuzey Kore’nin Amerika ve Güney Kore kuvvetlerinin caydırıcı askeri gücünden haberdar olduğunu belirtti.

Amerika Dışişleri Bakan Yardımcılarından Christopher Hill, Kuzey Kore’nin nükleer programı konusunda yürütülen “altılı görüşmelerden” başka alternatif kabul edilmeyeceğini söyledi. Hill, altılı görüşmelere katılan ülkeleri ziyaret ediyo

Bakan yardımcısı, “altılı görüşmelerin” Kuzey Kore’yle süren anlaşmazlığın giderilmesi için en iyi yol olduğunu söyledi.

Kuzey Kore, Şubat ayında nükleer silah ürettiğini ve altılı görüşmelerden çekildiğini açıklamıştı. Kuzey Kore’nin nükleer deneme yapmaya hazırlanmasından kaygılanılıyor.

XS
SM
MD
LG