Erişilebilirlik

Roma Hükümeti: 'Soruşturma Sürüyor'


İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi geçen ay bir İtalyan istihbarat görevlisinin Amerikan askerlerince Irak’ta vurularak öldürülmesi olayıyla ilgili soruşturmanın henüz tamamlanmadığını bildirdi.

Berlusconi soruşturmada ateş açan Amerikan askerlerinin suçsuz bulunacağını belirten haberlerin asılsız olduğunu söyledi. Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de iki ülkenin ortak bir rapor üzerinde henüz anlaşmadıklarını açıkladı.

Irak’ta geçen ay öldürülen İtalyan istihbaratçıyla ilgili soruşturmada Amerikan askerlerinin aklanacağı yolunda basında yer alan haber tepkiyle karşılanmıştı.

Geçen ay yaşanan olay sırasında öldürülen İtalyan istihbaratçı, direnişçilerin elinden teslim aldığı kadın gazeteci Giuiana Sgrena’yı Bağdat havaalanına götürüyordu. Bindikleri araç bir kontrol noktasına yaklaştığında Amerikan askerlerinin açtığı ateş sonucu istihbaratçı ölmüş, gazeteci de yaralanmıştı.

Amerikalı yetkililer aracın hızla kontrol noktasına yaklaştığını ve askerlerinin uyarılarını dikkate almadığını savunuyor.

XS
SM
MD
LG