Erişilebilirlik

F16'ların Modernizasyonu Anlaşması Yapıldı


Türkiye ile Amerika arasında 1,1 milyar dolarlık F-16 uçaklarının modernizasyonuna ilişkin bir anlaşmaya varıldı. Anlaşmaya göre 117 adet Türk F-16 savaş uçağı 2012 yılına kadar modernize edilecek.

Bugün bir araya gelen Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ve Savunma Bakanı Vecdi Gönül görüşmelerinin ardından yaptıkları ortak basın toplantısında anlaşmayla ilgili bilgi verdiler. Edelman konuşmasında, anlaşmanın iki ülke arasındaki savunma ve askeri ilişkileri geliştireceğini ve Türk F-16’larının kapasitesini artıracağını söyledi.

Edelman, “Amerika olarak NATO içinde güçlü bir Türkiye ile çalışmak istiyoruz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise, “projeyle Türk F-16’ları Amerika’daki mevcut en son sistemlere sahip modern seviyeye çıkacak” dedi. Temmuz ayında başlayacak modernizasyon işleminin 2012 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Bu arada toplantıda Gönül ve Edelman’a İncirlik askeri üssünün kullanımına ilişkin sorular da soruldu. Edelman konuyla ilgili resmi bir yanıt almadıklarını söyledi. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de konuyla ilgili soruları cevaplamaktan kaçındı ve “Cumhurbaşkanı kararı olmadan açıklama yapmak uygun olmaz” dedi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül dün Lüksemburg’a hareketinden önce yaptığı açıklamada, İncirlik üssü’nün kullanıma ilişkin yeni kararnamenin Bakanlar Kurulı ile çıktığını belirtmişti. Kararname daha sonra onay için Çankaya Köşkü’ne gönderildi.

Ankara’da hükümet 23 Haziran tarihinde süresi dolacak olan İncirlik askeri üssünün görev süresini uzatacak kararnameyi Birleşmiş Milletler kapsamında 1 yıl daha uzatacağını geçtiğimiz hafta duyurmuştu.

Kararnamenin içeriği henüz basına yansımadı. Ancak Türkiye, Haziran 2004 tarihinde Amerika’nın İncirlik askeri üsssüne ilişkin taleplerini kabul ederse, Irak ve Afganistan’a gidecek malzemelere sivil kargo uçakları ile İncirlik’e buradan da askeri uçaklarla operasyon bölgelerine taşınacak. Nakliye uçaklarına blok izinler verilecek ve uçakların her iniş kalkış öncesinde tek tek izin almaları gerekmeyecek.

XS
SM
MD
LG