Erişilebilirlik

Abbas'tan İsrail'e İşbirliği Önerisi


Bugün Şarm El Şeyh’te Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’le görüşen Filistin lideri Mahmut Abbas, İsrail’in Gazze’den çekilmesi sırasında her türlü işbirliğini yapmaya hazır olduğunu söyledi.

İsrail, Temmuz ayı sonunda Gazze’deki Yahudi yerleşim birimlerini tamamen tahliye edecek. Ancak bu süre içinde, Filistin yönetiminden militan grupları silahsızlandırmasını istiyor. Mahmud Abbas ise, İsrail’in Batı Şeria kentlerinden askerlerini çekmesi ve cezaevlerinden daha fazla Filistinli mahkumu serbest bırakması gerektiği görüşünde.

Bu arada İsrail ordusu, Gazze’den çekilme öncesi, olası şiddet olaylarına karşı tatbikat düzenliyor. Ordu, şiddet eylemlerinin Filistinlilerce ya da Gazze’den ayrılmak istemeyen Yahudi yerleşimcilerce düzenlenebileceği görüşünde...

Öte yandan El Aksa Şehitleri Tugayları’na bağlı silahlı militanlar bugün Batı Şeria’daki Cenin kentinde gösteri düzenledi. Göstericiler, hapisten çıkan mahkumlara iş bulunmasını ve İsrail’le savaşırken ölen Filistinlilerin ailelerine para yardımı yapılmasını istiyor.

Filistin Lideri Abbas, militanların silahları bırakması karşılığında onlara iş bulunmasını öngören bir hükümet programı hazırlamıştı.
XS
SM
MD
LG