Erişilebilirlik

Annan: 'Saddam Türkiye Üzerinden de Kazandı'


Birleşmiş Milletlerin Irak’a uyguladığı petrol karşılığı gıda programındaki yolsuzluklarla ilgili olarak üç kişi hakkında, Amerika’da dava açıldı. İddianamede, Amerika, Bulgar ve İngiliz vatandaşı olan üç kişi, 2000-2003 yılları arasında Birleşmiş Milletler programının parasından Saddam rejimine milyonlarca dolar rüşvet vermekle suçlanıyor.

Amerikalı Federal savcılar, Texas’lı işadamı David Chalmers ve Bulgar Ludmil Diyonisef’in Houston’da tutuklandıklarını açıkladı. Savcılar, İngiltere’den de üçüncü sanık John İrving’in iadesini isteyeceklerini bildirdi.

Amerikalı savcılar, aynı davada ayrıca bir Güney Koreli işadamı hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan Petrol Karşılığı Gıda Programı’ndaki usulsüzlüklerden Amerika ile İngiltere’nin de kısmen sorumlu olduklarını söyledi.

Annan, dün bir seminerde yaptığı konuşmada Saddam’ın yasa dışı olarak kazandığı paranın büyük bölümünün Türkiye ve Ürdün üzerindeki petrol satışından kaynaklandığını söyledi. Annan Amerika ve İngiltere gibi ülkelerin, bunu durdurabilecek güce sahip oldukları halde, müttefik olmaları nedeniyle, Türkiye ile Ürdün’e göz yumduklarını belirtti. Annan şöyle konuştu:

“Irak’ın Kuveyt’i işgali üzerine konan Birleşmiş Milletler ambargosu yüzünden Irak’ın komşularının uğradığı ekonomik kayıpları karşılayacak para kimsede yoktu. Bu bakımdan Amerika ve İngiltere, müttefik oldukları için Türkiye ve Ürdün’e göz yumdu.”

Kofi Annan ayrıca Sadam’ın, kazancının büyük bölümünü, Petrol Karşılığı Gıda Programı’nın dışındaki kaçakçılıktan sağladığını belirtti ve bunun denetiminin de Amerika ile İngiltere’nin sorumluluğu altında olduğunu kaydetti.

XS
SM
MD
LG