Erişilebilirlik

Rice Gazze'den Çekilme Planına Destek Arıyor


Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail’in Gazze’den çekilme planına destek için Arap ve Avrupa ülkelerinin Dışişleri Bakanlarını telefonla aradı.

Aynı konu, Başkan Bush ile İsrail Başbakanı Ariel Sharon’un önceki günkü görüşmesinde de ele alınmıştı. İsrail’in Gazze’den başarıyla çekilip yönetimin Filistinlilere devri, Amerika’nın önemli dış politika hedefleri arasında yer alıyor.

Bu amaçla Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice dün bütün gün Arap ve Avrupa ülkelerinin yetkilileriyle görüştü. Dışişleri sözcüsü Richard Boucher, Rice’ın öncelikle Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’a, Bush-Sharon görüşmesi hakkında bilgi verdiğini; benzer bir görüşmenin Ürdün Dışişleri Bakanı Hani el Mülki ile de yapıldığını söyledi. Rice daha sonra çekilme planına desteklerini sağlamak için Almanya Dışişleri Bakanı Joscka Fisher ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov la birer telefon görüşmesi yaptı. Dışişleri sözcüsü, Temmuz ayında başlayacak olan Gazze’den çekilme işleminin, barış yolunda umut verdiğini belirtti:

“Bu İsrail tarafından alınmış bir karar ve tek taraflıdır. Ancak özellikle Filistin tarafı ve diğerleri için Filistin topraklarının iadesi bakımından önem taşımaktadır; Filistin halkına kendi toprakları üzerinde yaşama ve gelişme şansı tanımaktadır. Bunun, hem Filistinliler hem de diğer taraflar için değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğuna inanıyoruz.”

Mahmud Abbas’ın Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmesinde; Başkan Bush’un, İsrail’in Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim merkezlerinin genişletilmemesi yönündeki tutumundan dolayı teşekkür ettiği bildiriliyor.

Başkan Bush, Sharon’la düzenlediği ortak basın toplantısında İsrail Başbakanından “Yol Haritası” adlı barış planından sapmamasını ve yükümlülüklerini yerine getirmesini istemişti. İsrail Başbakanı Ariel Sharon da, Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşim birimlerinin kaldırılacağına dair söz verdi. Ancak Sharon, Kudüs yakınındaki Maaleh Adumin Yahudi yerleşim biriminin genişletilme kararından geri adım attığına dair bir işaret vermedi.

Ortadoğu barışı, Başkan Bush’un 25 Nisan’da Suudi Veliaht Prensi Abdullah’la Teksas’taki çiftliğinde ve gelecek ay Washington’da Filistin Lideri Mahmud Abbas’la yapacağı ikili görüşmelerde de ele alınacak.

XS
SM
MD
LG