Erişilebilirlik

Rumsfeld: 'Sözlerimle Türkiye'yi Suçlamadım'


Amerika Savunma Bakanı Donald Rumsfeld bir süre önce Türkiye’yle ilgili olarak söylediği bazı sözlerini düzeltti. Bakan, geçen hafta bir televizyon programında, Türkiye Dördüncü Piyade Tümeninin topraklarından geçerek, Irak’a kuzeyden girmesine izin vermediği için Irak’taki direniş bugüne kadar devam edebildi” demişti. Rumsfeld bu sözleri Türkiye’yi suçlamak için söylemediğini açıkladı.

Dün düzenlediği basın toplantısında bir gazeteci Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’e, Türkiye’nin, Amerikan askerlerinin kuzeyden Irak’a girmesine izin vermemesinin, eski rejim üyelerinin kaçmasına ve direnişin güçlenerek bugüne kadar devam etmesine yol açtığı yolundaki sözlerini hatırlattı. Rumsfeld, “ben bu şekilde söylemedim. Türkiye’yi hiçbir şekilde suçlamıyorum” yanıtını verdi.

Bakanın ilk açıklamasını aynen tekrarlayan gazeteci devamla, dördüncü piyade tümeninin kuzey yerine güveyden Irak’a girmesinin yaratacağı sorunları Amerikan tarafının ne zaman anladığını, bu tehlikelerle sorunların Türkiye’ye savaştan önce iletilip iletilmediğini, iletildiyse kime söylendiğini ve geçiş izni reddedildikten sonra Türkiye’yle oturup, direnişin büyük olma ihtimali gibi tehlikelerin konuşulup konuşulmadığını, ve daha sonra Türkiye’yi ikna çabası gösterilip gösterilmediğini sordu. Bakan soruların çokluğundan şikayet etmekle birlikte şu yanıtı verdi:

"Ben Türkiye için, açıkça sizin söylediğiniz gibi konuşmadım. Diplomatik ve doğru olarak konuşmaya çalıştım. Türkiye’nin o günlerde içinde bulunduğu durumu anlayışla karşılamak gerekir. Türkiye o günlerde, ülkeyi daha önce hiç yönetmemiş yeni bir hükümete sahipti. Siz, 'Türklerle ne zaman konuştunuz' diye sordunuz. Biz Türklerle bir süredir zaten konuşuyorduk. Askerimizi geçirmek için, iyi niyetle çaba gösterdiler. Oylamada çoğunluk sağlandı, fakat bu çoğunluk, kendi usul ve yönetmelikleri uyarınca yeterli olmadı. Türkler benim inancıma göre, iyi niyetli bir çabayı gösterdiler. Orgeneral Tommy Franks de bu karardan sonra hemen planlarını değiştirdi. Orgeneral kısa bir süre Dördüncü Piyade Tümeni’ni kuzeyde gemilerde bekletti ve bu da, Saddam Hüseyin’e tümen hazır olmadan harekete geçmeyeceğiz mesajını vermek içindi. Halbuki General Franks, kuzeyden girmeyeceğimizi biliyordu. Burada stratejik değil, ama taktik bir sürpriz unsuru vardı. Ve tümen güneye kaydırıldı."

Aynı gazeteci bakana Türkiye’yi suçlayıp suçlamadığını bir kez daha sordu ve bakan Türkiye’yi suçlamadığını tekrarladı:

"Hiçbir şekilde suçlamıyorum. Türkiye egemen bir devlet olarak kendi kararını kendisi alır."

Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, bu unsuru dikkat alarak ilk konuşmasında da diplomatik olmaya özen gösterdiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG