Erişilebilirlik

'Müslüman Kardeşler' Üyelerine Tutuklama


Mısır’da ülkenin en büyük muhalif örgütü olan Müslüman Kardeşler üyesi 45 kişi tutuklandı.

Dün yapılan operasyonda tutuklananlar arasında, örgütün üst düzey üyeleri de yer alıyor. Müslüman Kardeşler örgütünün, reform çağrısında bulunmak üzere bugün Kahire’deki meclis binası dışında, gösteri yapması bekleniyordu.

Binlerce polisin bugün Kahire sokaklarını tutması üzerine, örgüt üyeleri gösterilerini, kentin birkaç kilometre dışındaki bir camiye kaydırdı.

Müslüman Kardeşler örgütü, Mısır’daki laik rejimi yıkarak bir Şeriat devleti kurmak istiyor. 1954 yılında resmen yasaklanan örgütün üyeleri, halen bağımsız olarak meclise girebiliyor. Ancak örgütle ilişkili bu bağımsız milletvekillerinin sayısı göz önüne alındığında, Müslüman Kardeşler, Mısır Parlamentosu’ndaki en büyük muhalefet grubunu oluşturuyor.

Mübarek'e Suikast Zanlısına 25 Yıl Hapis

Mısır’da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’e suikast planlamakla suçlanan bir kişi 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahmud İyd Dabus adlı sanık, İran’a, Mısır ve Suudi Arabistan’a saldırı düzenlemesine yardımcı olacak bilgiler sızdırdığı gerekçesiyle de 10 yıllık hapis cezası daha aldı.

Bu gizli bilgileri elde ettiğine inanılan İranlı bir diplomat da, gıyabında yargılandığı Mısır mahkemesinde, 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Daha önce Suudi Arabistan’ın Yanbu kentindeki petrol tesislerinde çalışan Mısırlı sanık Dabus, tesislerle ilgili bilgileri İran Devrim Muhafızları’na aktarmakla suçlanıyordu. Geçen yıl Mayıs ayında, İslamcı militanların Yanbu’daki petrol tesislerine düzenledikleri bir saldırıda, bazı Batılı ülke vatandaşları öldürülmüştü.

XS
SM
MD
LG