Erişilebilirlik

'Türkiye 17 Aralık Öncesi İvmesini Kaybetti'


Washington Times gazetesinde bugün yayınlanan bir makalede, Türk hükümetinin Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde, 17 Aralık zirvesi öncesinde gösterdiği ivmeyi kaybettiği iddia edildi.

Nicholas Birch imzalı yazıda, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Brüksel dönüşünde Türk halkı tarafından büyük sevinçle karşılandığı; ancak aradan geçen 100 güne yakınlık sürede sevincin yerini hayal kırıklığının aldığı iddia edildi.

Yazıda Türk hükümetinin hala bir müzakereci bile belirleyemediği; geçen yıl Kıbrıs konusunda son derece esnek bir çizgi izleyen yönetimin, şimdi Kıbrıs Rum yönetimiyle ek protokolü imzalama konusunda ayak direttiği vurgulandı.

Aynı yazıda asıl kaygı verici durumun, AKP’nin giderek daha milliyetçi ve sert bir çizgi izlemesi olduğu dile getirildi. Buna örnek olarak da Başbakan’ın 6 Mart’taki kadın hakları gösterisinde polisin tavrıyla ilgili eleştirilerden basını sorumlu tutması ve tilki ve koyun türlerinin bilimsel adlarından, Ermenistan ve Kürdistan sözcüklerine atıfta bulunan son eklerinin kaldırılması gösterildi.

Yazıda, geçen Ağustos ayından bu yana, ordunun genelde gelişmelere sesini çıkarmadığı, ancak geçen hafta kara kuvvetleri komutanının, hükümetin Irak politikasını eleştirdiğine dikkat çekilerek, “bu belki de yeni bir eğilimin başlangıcı” şeklinde yorumlandı.

XS
SM
MD
LG