Erişilebilirlik

Ankara Ek Protokol Taahhüdü Verecek


Ankara, Kıbrıs Rum kesimini Gümrük Birliği Anlaşması’na dahil edecek olan ek protokolün imzalanacağını taahüt eden mektubu Brüksel’e göndermeye hazırlanıyor.

Hükümet’in onay vermesi durumunda Ankara’nın protokolün imzaya hazır olduğunu bildiren mektubu önümüzdeki hafta Türkiye’nin Avrupa Birliği daimi temsilcisi Oğuz Demiralp’in imzasıyla Brüksel’e göndermesi bekleniyor. Üzerinde anlaşılan protokol metninin, öncelikle Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nda onaylanması gerekiyor.

Daha sonra Avrupa Birliği’nin dönem başkanı ülkenin dışişleri bakanı ile Abdullah Gül, Rum Kesimi’ni resmen tanıma anlamına gelecek olan uyum protokolünü imzalayacak. Bu sürecin Haziran ayına kadar tamamlanması hedefleniyor. Protokol, ancak TBMM’de onaylandıktan sonra yürürlüğe girebilecek.

Türkiye, Avrupa Birliği ile müzakerelerin başlayacağı 3 Ekim tarihine kadar ek protokolü imzalayacağına dair taahüd verdi. Avrupa Birliği yetkililer ise, Ankara’nın protokolü en kısa zamanda imzalaması gerektiğini sıklıkla dile getiriyor.

Bu hafta başında Brüksel’de biraraya gelen Erdoğan ve Karamanlis görüşmesinde de bu konu gündeme gelmiş ve Başbakan Erdoğan, Ankara Anlaşması’yla ilgili, gereken siyasi iradenin, 3 Ekim’den önce gösterileceğini söylemişti.

Bu ay başında yapılan Türkiye-Avrupa Birliği Troyka toplantısında da Ankara’da bulunan Avrupa Birliği yetkilileri, Ankara Anlaşması uyum protokolünün 3 Ekim’den önce imzalanacağına dair Türk yetkililerden teminat aldıklarını açıklamışlardı. Ancak hem Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, hem de diğer Türk yetkililer uyum protokolünün imzalanmasının Kıbrıs Rum kesimini tanıma anlamına gelmeyeceğini sıklıkla dile getiriyor.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül geçtiğimiz hafta verdiği bir demeçte, Avrupa Birliği ile parafe için anlaşıldığını ve Türkiye’nin bir yükümlülük altına girdi mi, bunu yerine getireceğini söylemişti. Ankara, bir yandan uyum protokolünün imzalanacağını taahüd eden mektubu Brüksel’e göndermeye hazırlanırken, bir yandan da Rum yönetiminin tanınmasına ilişkin çekincenin çözüm yolunu belirlemeye çalışıyor.

XS
SM
MD
LG