Erişilebilirlik

Gül'den Ermeni Soykırımı İddiasına Tepki


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel’de olması nedeniyle partisinin Meclis grup toplantısına bugün Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül başkanlık etti.

Gündemdeki konuları değerlendiren Bakan Gül, Ermeni soykırımı iddiaları konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı. Ermeni soykırımı iddialarınının doğru olmadığını belirten Abdullah Gül, “iddiaların tamamen safsata ve iftira olduğunu” söyledi.

Yurtdışında Ermeni soykırımına ilişkin iddialar olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı, "bazı tarihi gerçeklere rağmen Türkiye’ye karşı yurtdışında bir düşmanlık var" dedi. Ermeni soykırımı iddialarını parlamentolarında kabul eden ülkelere de seslenen Abdullah Gül, “bazı parlamentolar yanlış kararlar aldılar” dedi ve “eğer bu iddialar doğruysa, Ermeni kiliselerinin Türkiye’de işi ne?, Ermeni vatandaşları Türkiye’de ne geziyor? Şu anda bu iddialara alet olan parlamentolara çağrımız bunların ispatlanması gerektiğidir” diye konuştu.

Türkiye’nin iddiaların araştırılması için arşivlerini açtığını da belirten Gül, diğer ülkelere de arşivlerini açma konusunda çağrıda bulundu. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, “bu ülkede soykırım yaşanmadı. Bu ülkede bir trajedi yaşandıysa, bunu hepimiz yaşadık” dedi.

Tarihçi Justin McCarthy: "Ermeni Soykırımı Yoktu"

Türkiye, Ermeni soykırımı iddialarının 90. yıldönümü nedeniyle hızlandırdığı çalışmalarını sürdürüyor. Ankara’ya yurt dışından gelen ziyaretçilerden de konuyla ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. CHP’nin davetlisi olarak Ankara’ya gelen Amerikalı tarihçi Justin McCarthy Ermenilerin soykırıma uğramadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin Türkiye’ye davet ettiği Ermeni soykırımı iddiaları konusunda yaptığı araştırmalarla tanınan Amerika Louisville Üniversitesi’nden tarihçi Prof. Justin McCarthy’yi dün partisinin genel merkezinde kabul etti. Amerika’lı Profesör McCarthy kendisine yöneltilen sorular üzerine ilk açıklamasını Türkçe yaptı.

“Maalesef yanlışlıktan korkuyorum, onun için İngilizce cevap vereceğim” diyen Amerikalı tarihçi, soykırım iddialarının asılsız olduğunu söyledi. McCarthy, “ Ermeni soykırımı yoktu. O dönemde savaş vardı. Bu savaşta Ermeni isyancılar yönetime karşı ayaklandı. Yönetim tepki verdi, Ermeniler öldü. Bazen Türkler tarafından öldürüldüler. Ama Türkler de Ermeniler tarafından öldürüldü. Ermeniler’den çok daha fazla Türk öldü” dedi.

Daha sonra Meclis Başkanı Bülent Arınç ‘la da görüşen Profesör McCarthy Ankara’da ve İstanbul’da çeşitli görüşmeler yapacak ve bir dizi konferans verecek.

XS
SM
MD
LG