Erişilebilirlik

Rice: 'Tek Çin Politikası İzliyoruz'


Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Uzakdoğu’ya düzenlediği bir haftalık gezinin son ayağı olan Çin’de ağırlı olarak Kuzey Kore ve Tayvan’la ilgili görüşmeler yaptı.

Rice, Devlet Başkanı Hu Jintao’yla yaptığı görüşmede, Çin’in Kuzey Kore’yi nükleer programıyla ilgili görüşmelere yeniden başlamaya razı etmek için daha fazla çaba göstermesini istedi. Hu Jintao da ülkesinin çözüm yönünde kararlı olduğunu söyledi.

Rice Başbakan Wen Jiabao ile görüşmesinde ise, ikili ilişkilerinin geliştirilmesi, Tayvan’ın durumu ve ekonomik ilişkileri ele aldı. Condoleezza Rice’in ziyaretinden hemen önce, Pekin yönetimi Tayvan’ın Çin’den ayrılıp bağımsızlığını ilan etmesini engelleyecek bir yasayı yürürlüğe koydu.

Rice, Amerika’nın “tek Çin” politikasını izlemeye devam edeceğini söyledi ve bu yeni yasanın, Çin ile Tayvan arasındaki gerginliği azaltma işlevini yerine getirmediğini kaydetti. Rice, Avrupa’nın Çin’e silah satmasının sorumsuzluk olacağını söyledi ve bu silahların Amerika’ya karşı kullanılabileceğini belirtti.

Condoleezza Rice daha önce de Seul’de yaptığı açıklamada Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanma görüşmelerine derhal başlaması konusunda, Amerika ve Güney Kore’nin hemfikir olduğunu söyledi. Rice ayrıca Amerika’nın Kuzey Kore’yi işgal etmek gibi bir niyetinin olmadığını sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG