Erişilebilirlik

Discovery Uçuşa Hazırlanıyor


Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, iki yıl önceki Columbia uzay dolmuşu kazasından bu yana ilk kez, 15 Mayısta uzaya yeni bir dolmuşu fırlatmaya hazırlanıyor.

Mayıs ayında fırlatılacak Discovery uzay dolmuşunun kaptanlığını Eileen Collins yapacak. Collins ve mürettebatı, uçuşun güvenli olabilmesi için NASA’nın bütün çabayı gösterdiğine inanıyor:

“ Her uçuşun mükemmel olmayacağını biliyoruz... Uzay uçuşları hala risklidir ve her zaman da riskli olacaktır.”

Columbia uzay dolmuşu atmosfere girerken parçalandığından bu yana NASA, uçuşların daha güvenli hale getirilmesi için çaba gösteriyor. Dolmuşun dış yakıt tankı yeniden tasarlandı ve ondan kopabilecek parçaların dolmuşa zarar verme olasılığı azaltılmaya çalışıldı. Columbia kazasına bu sorun neden olmuştu. Uçuş sorumlusu Paul Hill, Mayıs ayındaki uçuşun en güvenlisi olacağını söylüyor:

“Dolmuşun herhangi bir noktasından kopabilecek parçalarla ilgili riski azaltmak için çalıştık ve bunda başarılı da olduk. Bu risk tamamen yok olmadı ancak hiç olmadığı kadar azaldı.”

NASA, uzay dolmuşundaki hasarları tespit edebilmek için araca yeni algılayıcılar yerleştirdi. Bu yeni algılayıcılar, dolmuş yörüngedeyken astronotlara aracı olası bir hasara karşı inceleme olanağı tanıyor. Columbia kazası NASA’ya, küçük bir hasarın bile uzay dolmuşunun atmosfere girişte parçalanmaya neden olabileceğini gösterdi. NASA, uzay dolmuşunun ısı kalkanında oluşabilecek hasarın uzayda tamiri için çeşitli yollar deniyor. Silikon yapıştırıcılar ve karbon içeren bantlar bu iş için umut vaat ediyor. Ancak NASA, uçuş gününe kadar bu konuda tamamen güvenli bir yöntemin bulunamayabileceğini kabul ediyor. Bu durum uçuş sorumlusunu kaygılandırmıyor:

“Uzaya geri dönme zamanı geldi. Kusursuz tamir yöntemlerini bulmak için uzay dolmuşunun fırlatılışını bir altı ay daha ertelemek istiyor muyuz? Asıl sorulması gereken budur?”

Uluslararası Uzay İstasyonu için uzay dolmuşu büyük önem taşıyor. Zira dolmuş, istasyon için yeni bir ciroskop da dahil son derece önemli parçaları yörüngeye taşıyacak. Discovery’nin astronotları Stephen Robinson ve Soichi Noguchi, ciroskobun değiştirme provası için geçtiğimiz günlerde beş saat harcadı. Discovery uzaydayken tamir teknikleri iki uzay yürüyüşüyle de test edilecek. Dolmuşta ciddi bir hasarın oluşması durumunda, Discovery’nin yedi kişilik mürettebatı, Atlantis uzaya fırlatılana kadar Uluslar arası Uzay İstasyonunda bekleyecek.

XS
SM
MD
LG