Erişilebilirlik

Türk-Amerikan İlişkilerinde Irak Açmazı


Son aylarda özellikle Irak’taki savaştan dolayı yıpranma yaşadığı belirtilen Türk-Amerikan ilişkileri, başkent Washington’da iki taraftan araştırmacı ve gazetecilerin katıldığı bir toplantıda yeniden ele alındı.

Georgetown Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Sabri Sayarı’nın yönettiği oturumda, uzmanlar, 50 yıllık ittifakın geleceğini tartıştı.

Başkent Washington’daki Carnegie Uluslararası Barış Vakfı merkezinde düzenlenen konferansa katılan konuşmacılar, Amerika ve Türkiye’nin son zamanlarda birbirlerini nasıl algıladığını değerlendirdi ve bu bakış açılarının nedenlerini tartıştı.

Türk-Amerikan ilişkilerinde uzman gazeteci ve araştırmacılar, bu ilişkilerin geleceğini birlikte yorumladı ve bunun Atlas okyanusunun iki yakasında kurulu sağlam bir ittifakı nasıl etkileyebileceğini konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, 1 Mart tezkeresini reddederek Amerika’ya Türkiye sınırları üzerinden Irak’ta bir kuzey cephesi açmama yönünde aldığı karar, ittifak düzeyindeki ilişkilerin yıpranmasında bir milat olarak değerlendirildi.

Bununla birlikte konuşmacılar, Irak’taki savaşın devam etmesi ve bunun özellikle Irak’ın kuzeyinde siyasi bir belirsizlik yaratmasının, Türk halkında Amerika’ya karşı bir güvensizlik oluşturduğu görüşüne dikkat çekti.

Konferansla ilgili haberin tamamını ve katılımcılarla yapılan söyleşileri dinlemek için yukarıdaki Real Audio bağlantısına ya da resme tıklayın.

XS
SM
MD
LG