Erişilebilirlik

'Para Aklama ve Terörün Finansmanına Karşı İşbirliği Şart'


ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Uluslararası Uyuşturucu Trafiğiyle Mücadele Raporu’nda, Türkiye, banka ve mali kuruluşlarında uyuştucu trafiğinden elde edilen yasa dışı gelirin aklandığı ülkeler arasında sayıldı.

Raporda, bu grupta, ABD dahil olmak üzere, 50’den fazla ülke sayılıyor. Avrupa Birliği ülkelerinin çoğu, Çin ve Rusya da bu grupta yeralıyor.

Raporun Türkiye bölümünde Türk hükümetlerinin kara para aklama ve terör eylemlerinin finansmanı yönündeki eylemlerle mücadeleye kararlı olduğunu açıkladığı ancak bu konudaki yasalarını güçlendirmesi gerektiği belirtiliyor. Rapora göre, Pakistan ve Afghanistan kaynaklı uyuşturucu maddelerin Türkiye yoluyla Batıya transferi ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. Bu transferin karşılığı ise büyük ölçüde, Türkiye’deki döviz bürolarının çoğu kez Türk bankaları yoluyla Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki hesaplara yaptığı para transferleriyle ödeniyor.

Raporda Türkiye’de kara para aklamayı ve terör eylemlerinin finansmanını önleme alanında çalışan kurumlar ve mahkemeler arasında koordinasyonun iyileştirilmesine ihtiyaç olduğu kaydediliyor. Rapordaki tavsiyeler arasında hakim, savcı ve emniyet görevlilerinin bu konuda daha iyi eğitilmesi ve hayır kurumlarının para işlemleri üzerindeki denetimin sıkılaştırılması yeralıyor.

Raporda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye ve İngiltere arasında uyuşturucu trafiğinin devam ettiğini gösteren kanıtlar bulunduğu, Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait olan 22 kumarhanenin, uyuşturucudan kazanılan paraların aklandığı merkezler olarak çalıştığı belirtiliyor. Raporda, KKTC’nin sadece Türkiye tarafından tanınan bir devlet olmasının, KKTC’ye, kara para aklama konusunda uzman olan uluslararası kuruluşlar tarafından yardım edilmesini zorlaştırdığı kaydediliyor.

XS
SM
MD
LG