Erişilebilirlik

Wall Street Journal Makalesine Tepkiler


Wall Street Journal gazetesinin 16 Şubat tarihili Yine Avrupa’nın Hasta Adamı başlıklı yazısı Türkiye’de ve Amerika’da yaşayan Türkler arasında sert tepkilere neden olmuştu. Robert Pollock’un yazdığı yazının etkileri hala sürmeye devam ediyor.

Özellikle Amerika’da yaşayan birçok Türk Wall Street Journal gazetesine kınama mektubu gönderdi. Gazete, gelen bu mektuplardan bazılarını yayınlama kararı aldı.

Seçilen mektuplar arasında Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu ve Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi Başkan Yardımcısı Günay Evinç’in mektupları yer aldı.

Büyükelçisi Faruk Loğoğlu mektubunda, Türk-Amerikan dostluğu ve ittifakının bugün her zamanki kadar önemli olduğunu kaydetti ve Türk hükümetinin bu ilişkilere bağlı olduğunu, çeşitli ”meydan okumalara” rağmen, bu ilişkileri geliştirdiğini belirtti.

Büyükelçi Loğoğlu, medyaya birkaç atıfla yapılan haksız genellemelerin, yazarı, “Nazi gibi” türünden iftiralara yol açan saçma bir sonuca götürdüğünü belirtti.

Loğoğlu ne Amerikan, ne de Türk medyasındaki aşırılıkların ve yanlışlıkların Türk-Amerikan dostluğunun ispatlanmış gücü ve test edilmiş dayanıklığının gerçek bir ölçüsü olacağını belirtti.

Pollock'un Türkiye'ye yönelik kişisel tenkitlerinin Türk-Amerikan ilişkilerine olumsuz yaklaşan kesimleri cesaretlendireceğini ifade eden Loğoğlu, mektubuna, “Ancak biz biliyoruz ki, Türk-Amerikan dostluğu yine de ayakta kalacak ve muhaliflerinden daha uzun yaşayacaktır” şeklinde son verdi.

Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi Başkan Yardımcısı Günay Evinç ise Türkiye'de bir Amerikan karşıtlığının değil, sadece Başkan George Bush yönetiminin izlediği politikalara yönelik bir muhalefet olduğuna dikkati çekti.

Evinç, Amerikalı seçmenlerin yarıya yakınının ve dünya kamuoyunun önemli bir kısmının da Başkan Bush'un Irak politikalarını tasvip etmediğini belirtti.

Amerika’yla Türkiye'nin güçlü ve güvenilir ortaklar olduğu bir dünyanın daha güvenli bir dünya olacağını belirten Evinç, Pollock'un yazısının bu amaca hizmet etmediğini ifade etti.

Wall Street Journal gazetesine Robert Pollock’un yazısıyla ilgili tepki mektupları yağmaya devam ediyor. Gazetenin bu mektuplarından bazılarını yayınlama kararı yeni gelecek mektupların önünü alabilecek mi şuanda bilinmiyor ama yazının tahmin edildiğinden fazla tepki topladığı bir gerçek.

XS
SM
MD
LG