Erişilebilirlik

'Türk-Amerikan İlişkileri Müttefiklik Zemininde'


Brüksel’deki NATO zirvesinden dün aksam dönen Basbakan Recep Tayyip Erdogan bugün AKP grup toplantisinda partisinin milletvekillerine seslendi. Erdogan iç ve dis politikayla ilgili degerlendirmelerde bulundu.

NATO zirvesinde Türk-Amerikan iliskilerinde bir gerilim olmadigini söyleyen Basbakan, bu söylemini bugünkü konusmasinda da tekrarladi ve Türkiye-Amerika iliskilerinin müttefiklik zemininde devam ettigini belirtti. Türk-Amerikan iliskilerindeki gerginlik konusunda çikan haberleri de elestiren Erdogan, “basin-yayin organlari resmin bütününü kaçirmamaya önem vermeli” dedi.

Konusmasinda Irak konusuna da deginen Basbakan, Türkiye’nin bütünlügü bozulmamis bir Irak’tan yana oldugunu söyledi ve bu yilin sonuna kadar hazirlanacak olan Irak anayasanin önemine dikkat çekti.

NATO zirvesinde 10’a yakin liderle ikili görüsme yaptiklarini belirten Erdogan, Irak’in toprak bütünlügünün Türkiye açisindan önemini bu görüsmelerde de dile getirdiklerini belirtti. Erdogan, Irak’taki seçime gölge düsüren taraflarin ortadan kaldirilmasi gerektigini de söyledi.

Türkiye’nin Avrupa Birligi üyeligi ve Kibris’la ilgili de degerlendirmelerde bulunan Basbakan, “tüm kurumlarimizla Avrupa Birligi’ne tam üyelige hazirlaniyoruz” dedi. Erdogan Kibris konusunda izolasyonlarin kaldirilmasinin gerekliligine dikkat çekerken, “Kuzey Kibris’in davasi, bizim davamizdir” seklinde konustu.

Bu arada, Türkiye’de kredi karti kullanimina ve sistemine yeni düzenlemeler getiriliyor.

Türkiye kredi karti sayisinda Avrupa’da 3. , kullaniminda ise 10. sirada yer aliyor. Bu çarpici veriler bu sabah Bankacilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Baskani Tevfik Bilgin tarafindan açiklandi. Bilgin, düzenlenen basin toplantisiyla hazirliklari tamamlanan banka kartlari ve kredi kartlari taslagi konusunda bilgi verdi.

Kredi kartlarinin kullanimi konusunda artan sikayetler sonucu hazirlanan 52 maddelik tasariya göre kart limiti, aylik ortalama gelirin üç katini asamayacak, kuruluslar, talep olmadan kart çikaramayacak, kart satislari banka subeleri disinda yapilamayacak ve 18 yasindan küçüklere verilecek ek kartlar, önce asil sahibine teslim edilecek. BDDK Baskani Tevfik Bilgin yaptigi açiklamada hazirladiklari tasariyla ilgili 10 gün içinde tüm kesimlerden görüs alinacagini ve 15 Mart’a kadar tasariyi Maliye Bakanligi’na sunmak istediklerini açikladi.

Öte yandan tartismali ögrenci affi yasa tasarisi bugün Meclis Genel Kurulu’nun gündemine geliyor. Geçtigimiz hafta Meclis Milli Egitim komisyonunda kabul edilen yasa tasarisinin üzerinde bugün Meclis Genel Kurulu’nda geç saatlere kadar tartisilmasi bekleniyor.

Tasari yasalasirsa, 29 Haziran 2000 tarihinden itibaren üniversitelerden ilisigi kesilen ögrencilere yeni haklar taninacak. Ancak Yüksek Ögretim Kurulu ve bazi üniversite yetkilileri ögrenci affi yasa tasarisina türbanli ögrencilerin üniversitelere girisini kolaylastirma ihtimali gerekçesiyle karsi çikiyor.

XS
SM
MD
LG