Erişilebilirlik

Bakanlar Kurulu Kuzey Kıbrıs Seçimlerini Görüşüyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında haftalık toplantısını yapan Bakanlar Kurulu’nda Kuzey Kıbrıs’ta yapılan erken genel seçimlerin sonuçları masaya yatırılıyor. Seçimlerin galibi olan Mehmet Ali Talat başkanlığındaki Cumhuriyetçi Türk Partisi oyların yüzde 44.5’ini alırken, adada hükümeti kurma çalışmaları bugün başlıyor.

Ankara’da seçim sonuçları olumlu karşılandı. Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül seçimlerin ardından Meclis’e girmeye hak kazanan dört siyasi parti liderini bugün telefonla arayarak kutladı.

Seçimlerin ardından Kıbrıs’ta nasıl bir çözüme varılacağının da değerlendirildiği kurul toplantısının bir başka gündem maddesi ise Avrupa Birliği. Avrupa Birliği ile Ekim ayında başlayacak müzakerelere kimin başkanlık edeceğinin belirsizliği eleştirilere neden oluyordu. Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısında başmüzakerecinin kim olacağına ve müzakereleri yürütücek heyete karar verilmesi bekleniyor.

Türk-Amerikan İlişkileri de Gündemde

Amerika ile ilişkilerin de kurul toplantısında ele alınması bekleniyor. Başbakan Erdoğan haftasonu gerçekleştirdiği Gaziantep temasları sırasında, Amerika ile ilişkilerin stratejik ortaklık noktasında devam ettiğini ve ilişkilerde sıkıntı olmadığını söylemişti. Türkiye- Amerika ilişkileri ayrıca bu hafta Cuma günü toplanacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısında da ele alınacak. Kurul’da ilişkilerin düzelmesi yönünde atılabilecek adımların değerlendirilmesi bekleniyor. Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ardından ise Mart ayında önce Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan’ın daha sonra ise, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Alpogan’ın Washington’a gideceği belirtiliyor.

Bu arada yarın başlayacak NATO zirvesine katılmak üzere bugün Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül Brüksel’e gidecek. Erdoğan ve Gül’ün zirvede Amerikan Başkanı Bush’la biraraya gelmesi öngörülmüyor.

Öte yandan Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir çalışma haftasına başladı. Geçtiğimiz hafta Meclis Milli Eğitim komisyonunda kabul edilen tartışmalı öğrenci affı yasa tasarısı bu hafta Meclis Genel Kurulu’nun gündemine geliyor. 29 Haziran 2000 tarihinden itibaren üniversitelerden ilişiği kesilen öğrencilere yeni haklar tanıyan teklifin, bu hafta yasalaşması bekleniyor.

Bu arada bugün Ankara’nın İtalya’dan bir konuğu var. İtalya Senato Başkanı Marcello Pera Ankara’da. Pera başkent Ankara’da Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Erdoğan, Meclis Başkanı Arınç ve CHP Genel Başkanı Baykal’la görüşüyor.

XS
SM
MD
LG