Erişilebilirlik

Negroponte Yeni İstihbarat Başkanı


Başkan Bush, yeni kurulan Ulusal İstihbarat Merkezi’nin başına, Amerika’nın Bağdat Büyükelçisi John Negroponte’yi atadığını açıkladı.

Beyaz Saray’da Negroponte’yle basın toplantısı düzenleyen Başkan Bush, yeni istihbarat başkanının, görevini layıkıyla yerine getireceğini söyledi.

Negroponte’nin Irak’taki büyükelçilik döneminde, “düşmanla iç içe” yaşadığını vurgulayan Başkan, bu deneyimin bir istihbarat başkanı için önemli bir avantaj sağladığını belirtti..

John Negroponte’nin yeni görevinin Senato tarafından onaylanması gerekiyor.

Sekiz ülkede büyükelçilik yapan John Negroponte, Bağdat büyükelçiliğinden önce, Amerika’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’ni üstlenmişti. Başkan Bush, özellikle dış görevlerde hizmeti bulunan Negroponte’nin, Amerika’nın küresel istihbarat alanındaki ihtiyaçlarını iyi bildiğini söyledi. Bush, "İstihbarat başkanlığı görevi, açıksözlülük ve zorluklarla başa çıkmayı gerektiriyor. John; görevi Amerika’yı savunmak olan kişilerin doğru bilgileri almasını ve bu bilgilere ihtiyacı olan bizlerin, doğru kararlar vermesini sağlayacak," diye konuştu.

Başkanın dikkat çektiği bir diğer noktaysa, istihbarat dairelerinin, terörle savaşta daha verimli olmak amacıyla reforma yöneldiği bir sırada , Negroponte’nin istihbarat başkanlığı görevine getirilmesi oldu:

"Suçsuz sivilleri hedef alan ve kitle imha silahı elde etmeye çalışan teröristlere karşı savaşta istihbarat görevi, savunma hattımızın ilk cephesini oluşturuyor. Teröristler bizi vurmadan onları durdurmak için, istihbarat kurumlarımızın birlik içinde faaliyet göstermesi çok önemli."

Tek Elden İstihbarat

İstihbarat kurumlarının tek elden yönetimi fikri ilk olarak 11 Eylül terör saldırılarını inceleyen özel Kongre komisyonunca ortaya atıldı. Kongre’nin onayladığı bu yeni birimin, istihbarat faaliyetlerinin yürütülmesinde daha iyi eşgüdüm sağlaması bekleniyor.

John Negroponte ise , istihbaratın yöneticilere zamanında ve tarafsız bir şekilde sunulmasının kritik bir görev olduğuna dikkat çekti:

"Devlet hizmetinde geçirdiğim 40 yıl boyunca aldığım bu en zorlu görevi bana layık gördüğünüz için size teşekkür ederim."

Yeni kurulan Ulusal İstihbarat Merkezi başkanı, doğrudan Başkan’a bağlı olacak ve istihbarat kurumlarının ödeneklerini belirlemek gibi önemli görevler üstlenecek.

Bu yeni görev için bir aday arayan Başkan Bush, istihbarat alanında geniş deneyimlere sahip bir kişiyi bulmaya çalışıyordu. Bush, John Negroponte’nin bu alanda özel biri olduğunu, büyükelçilik yaptığı Irak’ta süregelen kanlı direnişi, birinci elden izleme ve değerlendirme fırsatına sahip olduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG